Darujte

Za férové dohody: Florenc pro lidi, ne jen pro zisk

Hlavní město Praha plánuje změny územního plánu u Florence a přesun autobusového nádraží bez zveřejněné dopravní studie a bez odpovídajících požadavků na developera. Město přitom vyjednalo jen minimální veřejné přínosy, které neodpovídají významu lokality ani evropským standardům. Požadujeme proto transparentní rozhodování, dostupné bydlení, funkční veřejnou dopravu, kvalitní veřejnou vybavenost, klimaticky odolné řešení a férové smlouvy s developery.

Petice je adresována: Radě a Zastupitelstvu HMP, radám a zastupitelstvům MČ Prahy 1 a Prahy 8 

My, níže podepsaní v souvislosti s plánovanou výstavbou u autobusového nádraží Florenc (změny ÚP 3790 a 3791) požadujeme: 

Více o petici zde.

1. Informované a transparentní rozhodování

Požadujeme zveřejnění dopravní dopadové studie. O případné úpravě, přesunu či snížení kapacity autobusového nádraží by se mělo rozhodovat až po odborné a veřejné diskusi nad kompletní dopravní analýzou. Studie musí zhodnotit dopad na veřejnou dopravu i dopravní zatížení celé čtvrti. Zastupitelé mají rozhodovat na základě dostupných, odborně posouzených dat.

2. Jasný plán dopravy

Požadujeme komplexní dopravní řešení, které podpoří kvalitní veřejnou dopravu. Poloha a kapacita nádraží musí vycházet z odborných podkladů a zapadat do širšího plánu mobility v Praze i regionu. Chceme funkční, dostupný dopravní uzel, který bude konkurenceschopný vůči individuální automobilové dopravě. Rozhodnutí nesmí být úlitbou developerským zájmům. 

3. Závazek k dostupnému bydlení – minimálně 30 %

Požadujeme, aby město vyjednalo s developery závazný podíl alespoň 30 % dostupného a sociálního bydlení. Ve městech jako Berlín nebo Vídeň je tento standard běžný. I v centru Prahy musí mít šanci bydlet učitelky, zdravotníci, samoživitelky, senioři nebo mladé rodiny.

Dostupné bydlení bylo součástí vítězného návrhu mezinárodní soutěže Florenc 21. Od té doby ale veřejný přínos v návrzích smluv a změnách územního plánu slábne. Žádáme, aby město ctilo výsledek soutěže a dostalo závazek k bydlení zpět do hry. Deset malých bytů nestačí.

4. Zajištění veřejné vybavenosti

Požadujeme, aby součástí nové čtvrti byla i veřejná vybavenost: např. školka, škola, poliklinika, volnočasové centrum, prostory pro umělce či komunitní aktivity. Vybavenost musí odpovídat potřebám místních obyvatel, návštěvníků i zranitelných skupin.

Nové čtvrti nesmí být jen kanceláře a drahé byty. Město musí od developerů žádat i investice do služeb, které tvoří živé a fungující město.

5. Dostatečnou modrozelenou infrastrukturu

Požadujeme, aby nový rozvoj v oblasti Florence přispěl ke zlepšení mikroklimatu – ne k jeho zhoršení. Výstavba musí být klimaticky odolná: se zelení, zasakováním dešťové vody, stromy, stíněním a zelenými střechami.

Florenc je jedním z nejvíce přehřívaných míst v Praze. Žádáme, aby město nechalo zpracovat výpočtový model, který vyhodnotí dopady výstavby na teplotní poměry a navrhne účinná opatření – například veřejně přístupné zelené plochy, stromořadí, vodní prvky a systémy na zadržování vody. Mikroklimatické podmínky se musí zlepšit, ne zhoršit.

6. Férovou dohodu s developerem Pentou

Požadujeme, aby smlouvy města s Pentou přinášely skutečné veřejné přínosy s reálným dopadem na život města a jeho obyvatel. Město musí vyjednat jasné závazky na dostupné bydlení, kvalitní veřejnou vybavenost a adekvátní příspěvky na infrastrukturu, která bude sloužit všem.

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Budoucnost bez plastů Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Praha – město pro život

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem. Soustředíme se na územní plán, který určuje, kde a co se v Praze smí stavět. Prosazujeme ochranu zeleně, informujeme obyvatele a pomáháme lidem zapojovat se do rozhodovacích procesů.

Územní plánování Město a klima Bydlení Publikace Pražská bytová krize Linktree Praha město pro život Instagram Praha město pro život Facebook Praha město pro život

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Chci dostávat stromové novinky Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe

Biodiverzita

Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti – biodiverzity – údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.

Chráníme staré stromy vytvářející dutiny, které jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů, včetně páchníka hnědého v Poodří.

Natura 2000 Bořena Petice za obnovu české přírody

Účast veřejnosti

Arnika se dlouhodobě zasazuje o účast veřejnosti v územních a stavebních řízeních a další procesech, jež souvisejí s ochranou životního prostředí, i přes opakovanou snahu toto právo veřejnosti omezit.

Vy tu stavíte, my tu žijeme Měníme klima v legislativě