Petici už podepsaly dva tisíce lidí

29.6.2004 - KRALUPY NAD VLTAVOU | Novinky
Jak uvedl Mělnický deník (25.6.2004), v Kralupech se schyluje k referendu za odchod ústecké firmy Spolchemie z města. Výrobu polyesterů provází silný zápach, na který si lidé stále stěžují. Po rychlém závanu, který během dvaceti minut mizí, je bolí hlava, pálí v krku a slzí jim oči.

Jak uvedl Mělnický deník (25.6.2004), v Kralupech se schyluje k referendu za odchod ústecké firmy Spolchemie z města. Výrobu polyesterů provází silný zápach, na který si lidé stále stěžují.

Po rychlém závanu, který během dvaceti minut mizí, je bolí hlava, pálí v krku a slzí jim oči."Nemůžeme větrat, v noci se kvůli zápachu nedá spát,"řekla Iva Fuková, která zastupuje obyvatele města. Ti podepisují už čtvrtou petici, která volá po řešení. Ke dvěma tisícům podpisů přibývají další.

Archy jsou v lékárnách nebo prodejnách, v ulicích s nimi chodí studenti. "Požadujeme odstranění zápachu nebo odsunutí chemičky jinam,"vysvětlila Fuková.

Ředitel Spolchemie Martin Procházka se na sklonku května zavázal, že firma do dvou měsíců zabrání šíření zápachu katalytickou spalovnou odpadních plynů. V polovině lhůty mu starosta města Pavel Rynt napsal, že nezmizí-li zápach do konce července, dojde na referendum. Podle mluvčího Spolchemie Zdeňka Rytíře ale může být spalovna v provozu asi až za tři měsíce. Příčinou mají být dlouhé lhůty ke schválení nebo stavebnímu povolení. "Nezajímá mě to, dal jsem lidem slovo, že jim pomohu," řekl včera starosta.

Spolchemie přišla do města po požáru ústeckých chemických provozů v roce 2002. V bývalém podniku Barvy a laky, který je nedaleko dvou sídlištních čtvrtí V Zátiší a Hůrka, vyrábí polyestery ve zkušebním provozu. Ten má být už záhy ukončen a nahrazen provozem běžným.

Tiskovou zprávu Arniky si můžete přešíst zde a předchozí novinovou zprávu zde.

Banner-stika

Sledujte nás: