Plasty jsou všude kolem nás a drobné části plastů najdeme i na těch nejzachovalejších místech Země. Většina plastů byla vynalezena chemiky tak, aby byl plast vhodný pro mnoho různých použití nebo aby splňoval legislativní požadavky na požární bezpečnost. Obsahují proto řadu přísad, které činí plast odolným, pružným, trvanlivým nebo méně hořlavým. Bylo zjištěno, že mnoho z nich je toxických a při spalování plastů vznikají navíc ještě další toxické látky, včetně například bromovaných a chlorovaných dioxinů.
Tato studie se zaměřila na velmi toxické perzistentní organické látky (POPs) vstupující do potravního řetězce v místech, kde se recykluje, volně pálí, spaluje za účelem získání energie nebo ukládá plastový odpad. Vzorky slepičích vajec z volných chovů byly analyzovány na bromované a chlorované dioxiny (PBDD/Fs a PCDD/Fs), dioxinům podobné PCB, bromované zpomalovače hoření (BFR), chlorované parafíny s krátkým řetězcem (SCCPs) a per- a polyfluoralkylované látky (PFASs). Vejce z volného chovu jsou citlivými ukazateli kontaminace POPs v půdě/prachu a představují důležitou cestu expozice člověka těmto akumulujícím se toxickým látkám.
Třicet pět směsných vzorků vajec z volného chovu z dvaceti tří různých míst po celém světě bylo analyzováno na vybrané POP v akreditovaných laboratořích. Úrovně některých POPs v odebraných vzorcích patří mezi deset nejvyšších hodnot těchto látek kdy naměřených ve vejcích:
- PCDD/F ve čtyřech vzorcích v této studii
- PBDD/F v sedmi vzorcích v této studii
- PBDE ve čtyřech vzorcích v této studii a
- HBCD v šesti vzorcích v této studii.
Ve vejcích ze šrotiště elektronického odpadu v Agbogbloshie v Ghaně byly naměřeny dosud nejvyšší naměřené hladiny bromovaných dioxinů a druhá nejvyšší hladina chlorovaných dioxinů, pátá nejvyšší hladina HBCD a osmá nejvyšší úroveň PBDE. Ve vejcích z Tropodo v Indonésii jsme zjistili druhou nejvyšší hladinu PDBE, která byla kdy naměřena, a šestou nejvyšší hladinu chlorovaných dioxinů. U vajec z Pitárného v České republice jsme našli třetí nejvyšší úroveň HBCD, jaká byla kdy naměřena. To je jen hrubý výčet základních zjištění této studie.
Úrovně POP ve vzorcích slepičích vajec z volného chovu ukazují, že současné postupy třídění plastového odpadu, skládkování, otevřené spalování i pálení ve spalovnách vedou k závažné kontaminaci potravního řetězce v rozvojových zemích. Nešetrná recyklace některých druhů plastů může také vést k vážné kontaminaci POPs, jak ukazují některé z příkladů zahrnutých v této studii. To platí zejména pro PVC a elektronický odpad.
Tato studie je dostupná pouze v angličtině.