Dnes je poslední den kdy může veřejnost odevzdat své připomínky nebo komentáře k územní studii Nákladové nádraží Žižkov, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje.
Odeslali jsme rozsáhlé připomínky k urbanistické studii, která je důležitým podkladem pro další rozhodování o budoucnosti transformační a rozvojové plochy kolem bývalého Nákladového nádraží Žižkov.
Transformační území Nákladové nádraží Žižkov je svou rozlohou 60 hektarů nevyužívaného zanedbaného území jednou z klíčových lokalit v pomoci řešení resilience Prahy. Výstavba 21. století v době klimatických změn si žádá naprostou prioritizaci klimatických opatření, ať už se jedná o ochlazující a izolační zelené prvky, anebo zadržování vody. Jedním z hlavních důvodů nedostatků navrhované studie je její koncepce, a to skrze silnou vytíženost území umožněnou zástavbou, která je nad rámec možné obsluhy území. Taková výstavba bude mít neodvratně dopady na ekologickou zátěž Prahy 3 a bude naopak ještě více zhoršovat životní prostředí Prahy. Taková rozhodnutí považujeme v dnešní době z pohledu města neobhajitelná. Všeobecně doporučujeme nahlížet na pojem „ecoquartier“, který by měl být v takovém rozsáhlém a centrálním prostoru a v současné globální debatě v hlavním městě naplněn, i v rámci „Strategie adaptace na klimatickou změnu“, kterou město vydalo a k níž se zavázalo.
Ukazuje se, že územní studie, kterou vypracoval IPR je v rozporu s městskými strategiemi i důvodem, proč byla stavební uzávěra vůbec vymezena - totiž řešením čtvrti jako celku včetně potřebné občanské vybavenosti, dopravního řešení, rozsáhlých zelených ploch a podobně. Děje se tak přesně to, co se stát nemělo - území se zastavuje podle plánů jednotlivých developerů, nikoli podle urbanistické koncepce hájící zájmy Pražanů.
K plánování nové čtvrti pro 15 000 obyvatel nelze přistupovat způsobem dobrého vojáka Švejka. Není možné upřednostňovat zisk developerů před odpovědností za budoucnost svých občanů, vyměnit možnost rychle stavět na úkor udržitelného života naší a dalších generací. Je nutné vymezit dostatečné plochy pro nové parky, školy a další veřejnou vybavenost a řešit bytovou i klimatickou krizi. Je nutné lépe přerozdělit pozemky a náklady a zisky mezi investory a městem, a toto nové majetkové rozdělení zakreslit do studie i změny územního plánu. (Mimochodem i při zachování hrubých podlažních ploch by bylo možné řešit území výrazně lépe.) Dále je nutné mezi městem a developery uzavřít takové smlouvy, které nebudou pouze jednostranně výhodné pro developery, ale budou i celospolečensky přijatelné.
KOMPLETNÍ PŘIPOMÍNKY NAJDETE ZDE
Pokud s našimi připomínkami souhlasíte, podpořte je podpisem pod výzvou Chceme lepší Nákladové nádraží Žižkov!
Doporučujeme k pročtení i připomínky spolku AutoMat, které zveřejnili na svém webu.
Vaší pozornosti doporučujeme okomentované nákresy problematických bodů z podkladové studie:
Obr. č. 01 - nedostatečné plocha pozemku pro školu v budově NNŽ
Obr. č. 02 - nevhodné dispoziční řešení budovy NNŽ pro umístění školy
Obr. č. 04 - nedostatečná plocha pozemku, nevhodné umístění u vytížené komunikace navíc bez předprostoru (veřejné rozptylové plochy před vstupem do areálu školy )
Obr. č. 04 - nedostatečná plocha pozemku, nevhodné umístění u vytížené komunikace navíc bez předprostoru (veřejné rozptylové plochy před vstupem do areálu školy )
Obr. č. 05 - nedostatečná plocha pozemku pro MŠ
Obr. č. 06 - nedostatečná plocha pozemku pro MŠ - značka pro pozemek pro MŠ je umístěna v bloku, kde bude téměř nemožné umístit MŠ i obytné budovy, MŠ bude těmito budovami zastíněna
Obr. č. 07 - nedostatečná plocha pozemku pro MŠ - značka pro pozemek pro MŠ je umístěna v bloku, kde bude téměř nemožné umístit MŠ i obytné budovy, MŠ bude těmito budovami zastíněna
Obr. č. 08 - značka pro pozemek pro MŠ je umístěna v bloku, kde jsou poměrně vysoké obytné budovy, MŠ bude těmito budovami zastíněna
Obr. č. 08 - umístění tramvajové smyčky na úkor Malešického lesa
Obr. č. 09 - porovnání prostupnosti území dle studie a stávající čtvrti
Text vznikl v rámci projektu Měníme klima v legislativě.
Cílem projektu je přispět k řešení klimatické krize v rámci České republiky. Chceme pomoci tomu, aby adaptace na změny klimatu byly účinné, hospodárné, sociálně spravedlivé a realizovatelné v potřebném čase. Zaměřujeme se na úpravu předpisů na různých úrovních tak, aby samosprávy i soukromí investoři mohli hospodárně a s prokazatelným prospěchem pro všechny realizovat projekty, které zajistí například šetrné hospodaření s vodou a dostatek kvalitních zelených ploch.
Realizátorem projektu je Zelený kruh. Partnery projektu jsou zpravodajský portál Aktuálně, sdružení Arnika, NESEHNUTÍ, Česká společnost pro právo životního prostředí, aliance Šance pro budovy, Národní síť Zdravých měst a Národní síť MAS.
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.