Násilné jednání specializovaných policejních jednotek namířené proti vesničanům, kteří protestovali proti vodní elektrárně na řece Kruščici, poblíž stejnojmenné obce přilákalo pozornost veřejných obhájců. Institut obránce lidských práv vyšetří okolnosti útoku na asi 40 vesničanů, většinou žen. V souvislosti s incidentem musela být více než polovina protestujících hospitalizována. Nevládní organizace žádají o pozornost zvláštního zmocněnce Evropské unie v Bosně a Hercegovině, misi OBSE a zástupce OSN.
„Nejméně 27 žen a 2 muži museli vyhledat pomoc zdravotnických záchranářů, jedna těhotná žena byla dokonce sražena na zem,“ uvedl mluvčí Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny, Viktor Bjelić, který popisuje, jak policie zatýkala pokojně protestující skupinu.
Popisovaná událost se odehrála ve čtvrtek 24. srpna okolo 17. hodiny v obci Kruščica poblíž obce Vitez, když se policie rozhodla rozptýlit shromáždění místních obyvatel. Obyvatelé stanovali na břehu řeky už měsíc a byli rozhodnuti zabránit stavbě kontroverzní vodní elektrárny. I když stavba získala veškerá potřebná povolení, místní namítali, že jejich názoru nebyla věnována pozornost, uváděli, že stavba elektrárny poškodí zájmy místních, například jim znemožní přístup k pitné vodě.
Oslovena EU a OSN
„Jsme přesvědčeni, že policie neměla zákonný důvod k použití síly proti pokojným protestujícím. Státní úřady měly informace o protestech obyvatel, které na břehu řeky probíhaly už měsíc, měly proto dostatek času na vyjednávání a mohly se pokusit o nenásilné vyřešení konfliktu,“ říká Zuzana Vachůnová z české nevládní organizace Arnika. Arnika a Centrum pro životní prostředí, místní organizace spolupracující s Koalicí pro ochranu řek, společně oslovily mezinárodní organizace působící v zemi, zvláštního zmocněnce EU, misi OBSE a zástupce OSN. V dopise žádají pomoc s vyřešením případu a pokouší se navázat jednání se státními úřady, aby se v budoucnosti předešlo podobným útokům ozbrojených složek.
Na základě obvinění nahlášených médii a na základě důkazů, které poskytli očití svědci, zahájil Institut ochránce práv Ombudsman pro Bosnu a Hercegovinu vyšetřování, aby prošetřil všechny okolnosti případu. S ohledem na to se Ombudsman bude také zabývat procesem získávání povolení pro stavbu malých vodních elektráren vzhledem k ochraně životního prostředí a ochraně zájmů místních obyvatel. Existuje podezření, že policejní zásah mohl porušit zákon o policejních důstojnících.
V návaznosti na násilný zásah policie se na místě čtvrtečního zásahu v pátek shromáždilo více než sto místních. Shromáždění obyvatelé od té doby na místě soustavně protestují. Stavba navrhované vodní elektrárny byla mezitím zahájena.