Podle zprávy zveřejněné Policií ČR na jejím oficiálním twitterovém účtu, našla už vyústění kanalizace, ze které se do Bečvy dostaly kyanidy. Ty ji minulou neděli otrávily. Konkrétní viník zatím jasný není, protože na podezřelý kanál je napojeno více společností.
Bečvu otrávily kyanidy, k jejichž úniku do řeky došlo v neděli 20. září 2020. "Já osobně jsem se o této katastrofě dozvěděl na Twitteru z fotografiemi doprovezeného postu Michala Berga, který se byl u Choryně podívat. Bylo to smutné dežaví podobné události z roku 2006, kdy se taky nejdřív objevily fotky mrtvých ryb a po několika dnech se přišlo na to, že došlo k únik kyanidů z LZ Draslovka Kolín," přiblížil Jindřich Petrlík z Arniky, jak se o havárii dozvěděl a dodává, "Začal jsem hledat data v IRZ a jediný podnik, který do něj, kdy v této lokalitě ohlásil kyanidy v únicích do vody je DEZA Valašské Meziříčí, ale zatím nebylo ani zveřejněno, jaké látky vůbec do vody unikly. V předchozích letech došlo k úniku kyanidů do Bečvy také z Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Nebylo jasné, jaký to bude mít další vývoj."
DEZA v pondělí 21. září popřela, že by k úniku toxických látek do Bečvy došlo z jejího provozu. Případ začala vyšetřovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a poměrně brzy vyloučila, že by za havárií byla DEZA. Rozbory vody a ryb, které trvaly několik dní, potvrdily kyanidy jako důvod rybí zkázy v Bečvě. Řekou se znečištění dostalo postupně do Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic a Lipníku nad Bečvou. Destíky tun uhynulých ryb dosud loví rybáři na více jak třicetikilometrovém úseku řeky.
ČIŽP případ předala Policii ČR, která na svém Twitteru dnes oznámila, že případ řeší jako trestný čin poškození životního prostředí z nedbalosti. Viníkovi podle vyjádření policejní mluvčí pro Českou televizi hrozí trest až půlročního vězení či zakáz činnosti.
Koncentraci nebezpečných kyanidů se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad.
V naváznosti na tento případ Arnika sepsala a dnes zveřejnila výzvu "Řeky bez jedů", kterou lze podpořit na stránkách věnovaných kauze "Bečva - kyanidy 2020". "Nejsou to jen kyanidy, které ničí a kontaminují naše řeky. Celá řada dalších látek často ryby přímo nezabíjí, ale způsobuje jejich onemocnění a oslabuje například jejich schopnost mít potomstvo. Rozhodli jsme se proto sepsat výzvu, která požaduje přísnější monitoring znečišťování řek," zdůvodnil vznik výzvy Petrlík.