Poslanci řekli novému zákonu o ochraně ovzduší ano

3.5.2012 - PRAHA | Novinky
foto: Petr Vicherek
Po zdlouhavém procesu byl včera poslanci schválen nový zákon o ochraně ovzduší, konkrétně jeho verze, kterou předložil senát. Pro zákon hlasovalo 138 poslanců, proti pouhým 14. Ačkoliv mnohokrát zaznělo, že nový zákon není pouze o poplatcích za znečišťování ovzduší a přináší i mnoho jiných změn, jako jsou například emisní stropy pro konkrétní oblasti, opět se vášnivá diskuze ve sněmovně strhla kvůli poplatkům.

Ministerstvo životního prostředí si od zákona mimo jiné slibuje snížení administrativy – poplatky se budou platit za čtyři hlavní látky, které nejvíce znečišťují životní prostředí (namísto dnešních 20). Zákon také třeba počítá od roku 2016 s povinnými pravidelnými kontrolami kotlů na tuhá paliva v domácnostech.

„Schválená podoba zákona sice není zcela ideální, ale i tak je významným krokem pro oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší,“ komentovala zákon Vendula Krčmářová z ostravské pobočky Arniky. „Některé věci lze však v budoucnu upravit novelou, podstatné je, že nyní se vláda po dlouhých tahanicích dobrala zákona, který přináší řadu nových opatření,“ dodala Krčmářová. Jak si kraje a města poradí s aplikací nízkoemisních dopravních zón či emisních stropů pro oblasti, teprve uvidíme. Nová legislativa by také měla upravovat možnost kontroly kotlů v domácnostech či postupné odstavení kotlů s horšími emisemi. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha