Praha ustoupila zájmům Penty. Vzdala se tak vlivu na podobu Masarykova nádraží

22.9.2017 - PRAHA | Tiskové zprávy
Vizualizace Prague CBD kolem Masarykova nádraží
Prague CBD
Pražští zastupitelé na zasedání 14. září požehnali jednomu z největších developerských projektů posledních dekád, přestavbě Masarykova nádraží. Schválením smlouvy umožnili, aby skupina Penta zcela zastavila své pozemky, aniž by podle stavebního zákona musela na jejich části vysázet zeleň. Tuto povinnost za ni převzal magistrát za peníze Pražanů. Podle sdružení Arnika jde o ukázkový příklad úspěšného lobbyingu developerů na magistrátu, jehož výsledek poškodí rozvoj Prahy.

„To, že developeři neuvažují o dopadech svého podnikání, mě nepřekvapuje. Šokující ovšem je, že zájmy Pražanů nehájí magistrát. Centrum Prahy už nyní trpí nadměrnou automobilovou dopravou a neúnosně vysokými teplotami v létě. Pokud chce Penta centrum zastavovat dalším betonem a přivádět další auta, musí nabídnout více než jen kanceláře, obchody a nový asfalt na ulici,“ komentuje rozhodnutí zastupitelů Vendula Zahumenská, právnička z Centra na podporu občanů spolku Arnika.

Kultivace prostoru Masarykova nádraží a jeho okolí je nutná. Přesto smlouvy, které developeři s městy uzavírají, by neměly v žádném případě směřovat ke snížení laťky stanovené zákonem. V metropolích vyspělého světa je však běžné, že soukromé společnosti v rámci výstavby komerčních budov zároveň přispívají investicemi na řešení veřejného prostoru, zeleně, veřejné dopravy nebo veřejné vybavenosti. V České republice se podobné dohody objevují jen zřídka.

”Penta svou investicí vůbec nepočítá s podílem na řešení zklidnění magistrály, ani tepelného a smogového ostrova mezi Florencí, Masarykovým a Hlavním nádražím. Z pohledu udržitelného a komplexního rozvoje centra města je projekt Penty absurdní a v jasném rozporu se stavebním zákonem. K podobným investicím dochází díky nekonečnému odkládání Metropolitního plánu Prahy. Za standardních okolností by taková výstavba nebyla vůbec možná,” podotýká architekt a urbanista Tomáš Vích z Centra pro podporu občanů spolku Arnika.

Arnika v současnosti dokončuje analýzu právní úpravy týkajících se smluv o rozvoji území. Ve spolupráci s advokáty připravuje návod, jak mohou obce uzavírat smlouvy s developery ve prospěch občanů a ve prospěch rozvoje obce.

„Hlavním pravidlem pro uzavírání smluv mezi městy a developery je otevřenost, komunikace s veřejností, dobrá znalost toho, co ve městě chybí a jaká infrastruktura je zapotřebí. V případě smlouvy s Pentou nikdo nepředpokládal, že se v programu zastupitelstva objeví pod názvem ,návrh na schválení započtení plochy pozemků hl. m. Prahy pro výpočet koeficientů míry využití území pro Prague CBD, s.r.o.´,” hodnotí postup Zahumenská a dodává: “Protože o jednání dopředu nikdo netušil, vyhnuli se zastupitelé veřejné debatě. Praha se tak lacino vzdala vlivu na jedno z jejích nejstrategičtějších území.“

Více informací o kauze: http://arnika.org/masarykovo-nadrazi-florenc 

  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu