„Hlavním problémem je motiv změn. Tím jsou zjevně zájmy investorů a developerů, nikoliv potřeby města a jeho obyvatel,“ říká Skalský. Magistrát původně stanovil termín pro připomínky ke čtyřem desítkám celoměstsky významných změn do 19. listopadu 2008. Avšak 30. října rozhodl Nejvyšší správní soud, že předchozí změny územního plánu byly protiprávní a zrušil je. Žalobu proti změnám podala městská část Praha-Suchdol a vlastníci pozemků dotčených stavbou silničního okruhu. Právě okruh a nová vzletová a přistávací dráha na letišti Ruzyně byly předmětem sporu. Magistrát tak musí znovu projednat všechny úpravy územního plánu - jak zrušené soudem, tak celoměstsky významné.
„Přestože magistrát získal po rozsudku Nejvyššího správního soudu další čas k informování veřejnosti o plánovaných projektech, vůbec jej nevyužil. Mnoho obyvatel tak pravděpodobně stále nic netuší,“ kritizuje přípravu změn územního plánu mluvčí sdružení Arnika Zora Kasiková. „Územní plán je vrcholem netransparentního rozhodování v Praze, přitom jde o dokument, který předurčuje podobu města na mnoho let dopředu. Bezprostředně s ním souvisí také kvalita životního prostředí,“ doplnila Kasiková. Občané či občanská sdružení mohou uplatnit připomínky k návrhu zadání celoměstsky významných změn územního plánu písemně na adrese magistrátního odboru územního plánu. Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika nabízí jednotlivcům i sdružením pomoc s formulací a správným podáním připomínek.
Poznámky:
(1) Praha se má stát největším staveništěm Evropy – tisková zpráva Arniky z 20. listopadu 2008 komentující návrh celoměstsky významných změn územního plánu
(2) Kompletní návrh celoměstsky významných změn územního plánu včetně veřejné vyhlášky o jeho projednání
Aktivity Centra pro podporu občanů byly podpořeny z prostředků Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu, prostřednictvím Blokového grantu Nadace rozvoje občanské společnosti.