Nový vlastník jediné spalovny v České republice, která má svolení pálit odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů (SPOVO, s.r.o.) požádal Krajský úřad Moravskoslezského kraje o vydání integrovaného povolení. Stručné shrnutí bylo zveřejněno na internetových stránkách http://www.ippc.cz 16. května a od tohoto dne se počítá 30 dní, po které mají veřejnost a orgány státní správy a samosprávy možnost podat své připomínky k vydání tzv. integrovaného povolení spalovně. Termín pro připomínky veřejnosti vyprší již 15. června.
Vydání integrovaného povolení se musí podle zákona o integrované prevenci podrobit všechny velké průmyslové provozy v České republice. Právě tomuto zákonu se věnuje společný projekt sdružení Arnika a Partnerství o.p.s. financovaný z programu Phare - Access Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.
„Zákon o integrované prevenci znečištění dává obcím i jednotlivým občanům možnost vyjádřit se třeba ke znečišťování ovzduší či produkci odpadů podniky. To dosud nemohli. Ale zároveň klade vysoké nároky na kvalitu jejich vyjádření a poskytuje jim prostor pouhých 30 dní na jeho vypracování. Chceme jim pomoci se na tuto možnost připravit,“ shrnul nejdůležitější cíl projektu Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
Aby občanům z okolí spalovny usnadnili orientaci ve složité problematice spalovny, vypracovali členové Arniky stručný přehled problémů - otázek týkajících se spalovny (viz článek na těchto stránkách). Jejich vyřešení či zodpovězení by mohli v rámci vydávání integrovaného povolení občané žádat. „Za nejpodstatnější považujeme monitoring vlivu spalovny na okolí, možnost náhrady spalování vyspělejšími - méně škodlivými technologiemi a také otázku, kam jdou toxické odpady produkované spalovnou a jaké látky obsahují,“ vyjmenoval stručně okruhy problémů vedoucí programu Arniky Toxické látky a odpady, RNDr. Jindřich Petrlík.