Na dnešním jednání vláda schválila přípravu Oderské větve kanálu mezi Ostravou-Svinovem a státní hranicí s Polskem. Salámovou metodou chce postupně prosadit výstavbu celé megalomanské stavby za více než 600 miliard korun s katastrofálními dopady na česká města a přírodní bohatství, která nedává smysl ani z ekonomického hlediska.
„Cílem vlády je zjevně prosadit aspoň nějakou investici za každou cenu. Zcela unikátní evropsky významná lokalita Meandry Odry u Bohumína by vzala za své, ohrožena je i ptačí oblast Heřmanské stavy-Odra-Poolzí. Celková výstavba Oderské větve kanálu včetně polského úseku bude velmi draze zaplacenou ekologickou katastrofou pro biodiverzitu a život v celé střední Evropě,“ upozorňuje Vlastimil Karlík z Arniky.
Mamutí říční dálnice Dunaj-Odra-Labe o délce několika set kilometrů si vyžádá výstavbu sedmdesáti jezů, dlouhých vodních koridorů na mostech a ražení tunelů pro vodní koridor. V ohrožení nejsou jenom oblasti v evropské soustavě chráněných území Natura 2000. Ubydou navíc tisíce hektarů zemědělské půdy, zhorší se vodní bilance v krajině a dojde ke snížení spodních vod. Kanál Dunaj-Odra-Labe některá města rozdělí nebo částečně srovná se zemí. Loni se proti výstavbě postavilo padesát šest starostů měst a obcí v Moravskoslezském kraji.
Stavba přímo odporuje právním předpisům EU, jako je Rámcová směrnice o vodách nebo směrnice O ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, podle které se vyhlašují lokality v soustavě Natura 2000. Proti projektu se proto na jaře postavilo 18 nevládních organizací z celé Evropy.
Více o dopadech se dozvíte z pořadu Nedej se
Výstavba Oderské větve kanálu Dunaj-Odra-Labe sama o sobě nedává žádný smysl. Projekt počítá s plavební hloubkou až 5 metrů, zatímco na polské straně je maximálně 1,8 metrů. Na polském území je vodní cesta v natolik špatném stavu, že řada úseků by kvůli zvýšení splavnosti musela projít rozsáhlými úpravami a rekonstrukcí. Kritický je zejména 260 km dlouhý neregulovaný úsek od jezu v Brzegu Dolnym do soutoku s Lužickou Nisou i navazující úsek 135 km dlouhý úsek až do Bielinka.