Přírodní území "Na plachtě" v Hradci Králové opět ohroženo výstavbou

15.8.2013 - Hradec Králové | Novinky
Zhruba před rokem jsme Vás informovali o unikátním přírodním území přímo u Hradce Králové (viz článek: "Na Plachtě je unikátní příroda, začíná hned za městem"). Jedná se o několik desítek hektarů velkou bezlesou plochu s písčinami, tůněmi, trávníky a vřesovišti. Část oblasti je ale bohužel opět ohrožena a vlastník pozemku ji chce vykácet. Pomozte místním aktviním občanům alespoň podepsáním petice.

Svoje bohatství získala lokalita Na Plachtě poněkud neobvyklým způsobem. Tato oblast bývalých obecních pastvin byla již od dob Rakouska-Uherska  využívána jako vojenské cvičiště. Unikátní lokalitě ale v posledních letech k udržení rázu pomohla hlavně aktivita veřejnosti. 

Místním sdružením se povedlo během krátké doby nasbírat pod předchozí petici 14 tisíc podpisů. Postupně také navrhli změnu územního plánu. Z místa odsouzeného k zástavbě by se pak stala plocha městské zeleně. Podali také krajskému úřadu podnět, aby současnou přírodní památku rozšířil. A radní podnět schválili. Nedůsledné však úřady byly při vyhlašování celoevropské ochrany v rámci soustavy Natura 2000 - do rozhodování zasáhly zájmy developerů a chráněna je jen část plochy. 

Tento fakt se bohužel letos ukázal jako jádro současného problému. Proti plánovanému kácení se naštěstí opět postavili místní aktivní občané. Petici proti kácení můžete podepsat zde.

Banner-stika

Sledujte nás:

Arnika v zahraničí