Tato kniha otevírá důležité téma stromů v urbanizovaném prostředí a odkrývá jeho kontexty. Problémem totiž není absence manuálů, jak správně sázet v ulicích stromy, existuje jich celá řada. Problémem je špatná nebo vůbec žádná zastřešující koncepce a nedostatek koordinace a komunikace.
Kateřina Vídenová shromáždila osmnáct úhlů pohledu k dané problematice, ke každému vyzpovídala ochotného a kompetentního člověka a pokusila se všechny odpovědi propojit a kontextualizovat.
"Můj pokus vznikl z pozorování společnosti ovládané na jedné straně až hrůzou z kácení stromů a na druhé až fetišistickým kupováním dalších a dalších aut. Z pozorování lidí, kteří milují stromy a vyžadují je ve svých městech všude, ovšem s výjimkou místa před jejich domem, na jejich parkovacím místě nebo v blízkosti jejich potrubí. Z pozorování podivné nemožnosti harmonizace snah lidí, kteří mají až překvapivě podobné, ne-li dokonce totožné cíle. Z pozorování plánování reforem a sepisování strategií do šuplíku. Z pozorování zákonů a regulací, ve kterých se pořádně vyzná jen ten, kdo je studuje tak dlouho, až opět zastarají. Můj pokus je tedy také holdem těm, které ani toto vše neodradilo a kteří se pokoušejí dál stromy a stromořadí do ulic dostávat. A nejen stromy, ale celé soustavy modro-zelené infrastruktury, jejichž cílem je přírodními způsoby zachytávat dešťovou vodu a v horkých měsících ulice ochlazovat. Pro města jsou navíc tyto krásné bytosti – jak stromy, tak odvážní lidé – asi jedinou nadějí na tlumení dopadů klimatické krize. Technických řešení máme v dnešní době tolik, že překračují představivost všech našich předků. Ale stromy ve městech nepřibývají. Stromy mizí. Kde je nepřítel? Jsou to auta? Jsou to inženýrské sítě? Jsou to konzervativci a zpátečníci? Nebo spíše expanze liberálních svobod ad absurdum? Anebo posedlost ekonomickým růstem jako jedinou představitelnou budoucností?"
ROZHOVORY:
Magdalena Maceková O TEPELNÉM OSTROVĚ A CHLAZENÍ MĚSTA
Ondřej Nečaský O ÚZEMNÍM PLÁNOVÁNÍ A JEHO STRUKTUŘE
Martin Ander O LEGISLATIVĚ U NÁS A V ZAHRANIČÍ
Karel Kříž O SÍTÍCH A JEJICH KOLIZÍCH SE STROMY
Petra Kolínská O POLITICE A NOVELÁCH ZÁKONŮ
Michaela Pixová O REZORTISMU A DĚDICTVÍ MINULOSTI
Martin Vysoký O ŠVÉDSKÝCH VÝSADBOVÝCH SYSTÉMECH
Jana Pyšková O KRAJINÁŘSKÉ ARCHITEKTUŘE A PROFESNÍ ETICE
David Hora O ZÁCHRANĚ I KÁCENÍ STROMŮ A O STANDARDU PRO STROMOŘADÍ
Josef Richtr O SPRÁVCOVSTVÍ A NOVÉ STRATEGII
Ilona Vybíralová O MENŠÍCH OBCÍCH A PLÁNOVÁNÍ PÉČE O STROMY
Vratislav Filler O DOPRAVĚ A HLASECH, KTERÉ NEJSOU SLYŠET
Jiří Sádlo O HISTORII A UMĚLÉM ZAMRZÁNÍ ČASU
Milena Andrade Dneboská O PAMÁTKOVÉ OCHRANĚ A ZAHUŠŤOVÁNÍ MĚSTA
Karel Stibral O ENVIRONMENTÁLNÍCH SOUVISLOSTECH A DIVOKOSTI V NÁS
Dominik Lang O UMĚNÍ A VZPOMÍNÁNÍ NA DĚTSTVÍ
Marcela Klemensová O AKTIVNÍM OBČANSTVÍ A NEJKRÁSNĚJŠÍCH ALEJÍCH
Anna Hogenová ROZHOVOR SE STROMEM
Volně ke stažení je už pouze náhled knihy.
Celou publikaci můžete zakoupit na našem e-shopu.