Radnice Prahy 7 začíná používat recyklovaný papír

8.2.2005 - PRAHA | Novinky
Od 1. února 2005 je ve více jak polovině kanceláří Úřadu MČ Praha 7 zavedeno používání recyklovaného papíru. Osvědčí-li se, kancelářský papír bude po zkušebním provozu tvořen převážně z recyklovaných zdrojů.
Počínaje prvním únorem 2005 je ve více jak polovině kanceláří Úřadu MČ Praha 7 zavedeno používání recyklovaného papíru. Konkrétně se jedná o recyklovaný papír Steinbeis extra white A4, 85g, který bude použit na kopírovacích strojích, černobílých tiskárnách a faxech.

Zkušební provoz bude vyhodnocen v průběhu července až srpna. V případě, že negativní zkušenosti či finanční ztráty budou zanedbatelné, bude používání recyklovaného papíru zavedeno ve všech kancelářích Úřadu MČ Praha 7. Výjimkou budou pouze vysokorychlostní kopírovací stroje a barevné tiskárny.

Úřad MČ Praha 7 již od roku 2002 podporuje environmentálně příznivý provoz. Ten spočívá zejména v preventivní ochraně životního prostředí, v šetření zdrojů, v předcházení vzniku odpadů a ve vhodném nakládání s nimi, tzn. separace. Na Úřadě MČ Praha 7 proto probíhá třídění papíru, plastu a nebezpečného odpadu.

Používání recyklovaného papíru znamená pro životní prostředí mj. úsporu vody a primárních surovin. Není třeba zaplňovat skládky komunálních odpadů, případně budovat nové spalovny komunálních odpadů, recyklace je v celkové bilanci méně energeticky náročná než výroba nerecyklovaného papíru.

Zdroj: ÚMČ Praha 7

--------------------

V létě 2004 proběhla na radnici Prahy 7 výstava Arniky Papír jako surovina doprovázená panelem Ministerstva životního prostředí informujícím o ekologicky šetrném provozu úřadů.

Další informace najdete v tiskové zprávě kampaně Šetrné papírování.

--------------------

Podle zprávy ČTK využívají pražské radnice recyklovaný papír jen výjimečně. Od února jej zkoušejí úředníci ve více než polovině kanceláří holešovické radnice. Pokud se osvědčí, jeho používání se ještě rozšíří. Z několika úřadů městských částí, které dnes oslovila ČTK, se výrobky z recyklovaného papíru už zabydlely na nuselské radnici.

"Recyklovaný papír bereme, obálky i kancelářské desky. Jediná věc, která zatím není z recyklovaného papíru, je papír do kopírovacích přístrojů," řekla ČTK mluvčí radnice Prahy 4 Jarmila Šírová. Výrobky z recyklovaného papíru jsou levnější, uvedla.

Na radnici Prahy 7 se tento druh papíru používá na zkoušku na kopírovacích strojích, v černobílých tiskárnách a faxech. Opatření, které úřad zavedl s ohledem na ochranu životního prostředí, bude podle mluvčí Heleny Šmídové vyhodnoceno v létě.

"V případě, že záporné zkušenosti nebo finanční ztráty budou zanedbatelné, bude používání recyklovaného papíru zavedeno ve všech kancelářích," sdělila Šmídová. Výjimkou by byly jen vysokorychlostní kopírky a barevné tiskárny.

Na recyklovaný papír lidé nenarazí například na radnicích Prahy 3, 5 a 6, vyplynulo z vyjádření jejich mluvčích. Podle Petra Blažka ze žižkovské radnice úřad v minulosti podmínky pro jeho využívání zjišťoval. Recyklovaný papír byl podle něj dražší, navíc působil i technické potíže.

"Věc má ale nějaký vývoj, technologie se zlepšuje. Je možné, že se po čase k prověření možnosti vrátíme," řekl ČTK Blažek. Na dejvické radnici se podle mluvčího Martina Šalka uvažuje o tom, že by recyklovaný papír používal aspoň odbor životního prostředí.

Zástupci radnic zároveň říkají, že se na úřadech snaží životní prostředí chránit. Už dříve na nich bylo zavedeno třídění odpadů, tvrdili shodně.

Zdroj: Michal Burian, Ekolist

Banner-stika

Sledujte nás: