„Chránit řeku Sanu je víc než nutné.“ Tak zní poselství více než stovky lidí, kteří se zúčastnili akce organizované Koalicí za Sanu. Letos se tato akce konala na podporu ochrany pramene Sany, údolí Mračaj a kaňonu u města Prizren, ležícího níže po proudu.
„Koalice za Sanu už roky poukazuje na přírodní bohatství řeky a potřebu její ochrany. Přes nedávné dokončení vodní elektrárny Medna, proti jejíž stavbě jsme se dlouhodobě vymezovali, se tu sešla víc než stovka milovníků přírody, aby dala jasně najevo, že tohle území je nutné ochraňovat a že i činnost na řece Saně jako takové by měla být udržitelná,“ říká Goran Krivić, koordinátor Koalice za Sanu.
Podnět ke zřízení chráněného území byl jménem Koalice za Sanu podán Centrem pro životní prostředí sídlícím ve městě Banja Luka a českou environmentální organizací Arnika.
„Tento podnět byl přijat příslušnými ministry a v letošním roce očekáváme zahájení procesu ochrany,“ říká Jelena Ivanić z Centra pro životní prostředí.
Účastníci akce byli informováni také o iniciativě Solární Pecka, se kterou přišlo Centrum pro životní prostředí společně s Návštěvnickým centrem obce Pecka a Koalicí za Sanu. Jedná se o online crowdfundingovou kampaň s výtěžkem určeným na instalaci solárního panelového systému na střechu Návštěvnického centra obce Pecka. Solární energie je Koalicí za Sanu podporována jako vhodná alternativa vodních elektráren na řece Saně.
„Solární Pecka je příkladem rozvoje, jaký bychom rádi viděli na řece Saně i na ostatních řekách v Bosně a Hercegovině,“ vysvětluje Goran Krivić. Koalice za Sanu vznikla v roce 2009 a spojuje 23 sdružení milovníků přírody a sportu, kteří usilují o to, aby byl horní tok řeky Sany prohlášen chráněným územím.
I přesto, že se Koalice za Sanu dlouhodobě snaží zastavit ničení řeky, postavil investor LBS Elektrane z města Banja Luka, jehož vlastníkem je rakousko-německá společnost Kelag International, pod záštitou lublaňské společnosti Interenergo v bezprostřední blízkosti řeky Sany vodní elektrárnu Medna. Studie zaměřující se na ekonomické opodstatnění tohoto projektu prokázala, že projekty jako Medna nejsou ekonomickým přínosem ani pro místní obyvatele ani pro stát, a profitují z nich pouze jedinci, kteří za daným projektem stojí.
Snahou o ochranu prameniště řeky Sany, údolí Mračaj a kaňonu u města Prizren chce Koalice za Sanu podpořit udržitelný rozvoj turismu a vodních sportů. Nedaleké obce Ribnik a Mrkonjic Grad tak budou moci z těchto aktivit profitovat, a zároveň bude příroda a pitná voda zachována pro další generace.