Spolchemie a Kralupy stále ve sporu

16.7.2004 - KRALUPY NAD VLTAVOU | Novinky
V Kralupech nad Vltavou se podle zprávy ČTK (Právo 15. 7.) dále vyhrocuje postoj radnice i obyvatel vůči společnosti Spolchemie, která obtěžuje okolí výrazným zápachem. Místní občanům v této kauze pomáhá také Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika (viz TZ Arniky).

V Kralupech nad Vltavou se podle zprávy ČTK (Právo 15. 7.) dále vyhrocuje postoj radnice i obyvatel vůči společnosti Spolchemie, která obtěžuje okolí výrazným zápachem. Místní občanům v této kauze pomáhá také Centrum pro podporu občanů sdružení Arnika (viz TZ Arniky).

Jak uvedla ČTK, Spolchemie sice slibuje zlepšení situace do konce září, město to chce ale vyřešit do konce července. Radnice bude proto požadovat přerušení zkušebního provozu výroby polyesterů a zvažuje i vyhlášení referenda.

Městský úřad atakují stížnostmi na zápach ze Spolchemie stovky obyvatel již od loňského roku, kdy společnost zahájila zkušební provoz výroby polyesterů v areálu nedaleko bytové zástavby. Nespokojení lidé od té doby organizují petice a také vedení města nesouhlasí s navrhovaným tempem odstranění potíží, které slibuje firma.

Vedoucí odboru životního prostředí Jan Kobera řekl, že vyhlášení referenda o budoucnosti podniku ve městě je velmi reálné a že k němu radnice pravděpodobně přikročí. Odbor také zašle podnět krajskému úřadu, aby Spolchemie přerušila zkušební provoz. "Samozřejmě ideální by bylo, kdyby Spolchemie město opustila," řekl Kobera. Vedení společnosti slíbilo městu již letos na jaře, že bude investovat do instalace katalytického spalování, které by mělo problémy se zápachem odstranit. Mluvčí firmy Zdeněk Rytíř potvrdil, že již sice vybrali dodavatele, ale nové zařízení není možné instalovat dříve než koncem září. "Bohužel z hlediska lhůty dodávky to není reálné dokončit teď v letních měsících," řekl. Firma má ale podle něho zájem situaci vyřešit co nejdříve.

Vedení města s tím však nesouhlasí a také již vyzvalo Spolchemii, aby výrobu přerušila. O tom, že se situace nelepší, svědčí podle Kobery nová vlna stížností obyvatel na večerní situaci z minulého čtvrtka. "Zápach to byl neskutečný, ale opět během hodiny vyprchal," řekl. Česká inspekce životního prostředí zde podle něho provedla měření až v pondělí a lze proto očekávat, že nic závažného nezjistí. Ani předchozí měření inspekce neprokázala žádná překračování povolených limitů. Radnice také chystá změnu územního plánu, která by měla do budoucna dovolit ve městě a v průmyslových zónách jen řemeslnou výrobu či sklady, které nezvýší dopravu ve městě. Zastupitelé tuto změnu budou projednávat v září. Podle Kobery se tím sice nevyřeší aktuální problém Spolchemie, ale bude to výrazná pojistka do budoucna proti dalšímu rozšiřování chemické a jiné problémové výroby ve městě.

Lidé v Kralupech žijí trvale v blízkosti velkých chemických provozů, a to především Kaučuku a České rafinérské. Největší protesty v podobě přímých stížností na radnici i petičních akcí ale vyvolal až nepříjemný zápach ze Spolchemie, uzavřela ČTK.

Banner-stika

Sledujte nás: