Stromy na zahradě obecního úřadu v Husinci

Středočaský kraj, 2004 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
Obecní úřad v Husinci (zdroj: www.husinec-rez.cz)
Na počátku roku 2004 rozhodlo zastupitelstvo obce Husinec ve Středočeském kraji o stavbě nové požární zbrojnice na zahradě obecního úřadu. Obec získala na stavbu třímilionovou dotaci ministerstva vnitra. Kvůli stavbě hrozilo zničení hodnotných stromů.

Původní budovu zbrojnice zničily povodně v létě 2002 a obec by v případě požáru musela povolat hasičský záchranný sbor až z Prahy. Ačkoliv na stavbu nebylo vydáno stavební povolení, rozhodla obecní komise veřejného pořádku a ekologie o vykácení stromů na zahradě obecního úřadu. Měly být zničeny tři vzrostlé smrky, pět tújí a dvě jabloně. Obecní komise přitom podle zákona nemá právo takové rozhodnutí vydat – to může jen odbor životního prostředí.

Když pracovníci obecního úřadu začali v březnu kácet největší ze smrků, požádali zděšení občané o pomoc Českou inspekci životního prostředí. Inspekce kácení okamžitě zastavila, a protože k němu nebylo vydáno rozhodnutí příslušného úřadu v souladu se zákonem, udělila inspekce obci pokutu. I přes rychlý zásah České inspekce životního prostředí byl jeden z trojice vzrostlých smrků již nenávratně zničen.

Petici proti kácení dalších stromů poté podepsala zhruba stovka občanů. Ti tvrdí, že hasičskou zbrojnici je možné postavit na jiném pozemku a chtějí stromy za každou cenu zachránit jako důležitou součást životního prostředí a charakteristického rázu obce.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu