Studenti pátrali po minulosti Labe

15.2.2011 - PRAHA | Novinky
 V druhé etapě ekovýchovné soutěže „Labské příběhy“, kterou pořádá sdružení Arnika, pátrali účastníci soutěže po minulosti řeky Labe. Na prvním místě se umístily hned dvě družstva, a to Klub Natura z Gymnázia Dvůr Králové n.L. a družstvo V. Raiserové ze SZeŠ a VOŠ Chrudim. Druhé místo obsadilo družstvo ze ZŠ Schulzovy sady z Dvora Králové n.L a třetí družstvo Denisy Patíkové z Gymnázia Jana Palacha v Mělníku.

Žáci a studenti se v etapě nazvané „Labe v minulosti“ zapojili do téměř detektivní práce. Hledali dobové fotografie Labe, zkoumali, jak se změnilo a zda to bylo k lepšímu či k horšímu. Po informacích pátrali i při návštěvě odborných pracovišť. Zkoumali například také spotřebu a  možnosti úspory vody v jejich domácnosti.

„Mnozí soutěžící pojali práci opravdu důkladně a našli mnoho zajímavých historických poznatků o Labi nebo jeho přítocích, včetně dobových fotografií,“ řekla koordinátorka soutěže Vendula Krčmářová.

Autoři nejlepších prací se opět mohou těšit na knihy a DVD o přírodě. V třetí etapě, nazvané „Řeka v zimě“, budou žáci a studenti v průběhu ledna a února zkoumat čistotu vody, pátrat po historii plavby na Labi či fotografovat.

Ekovýchovný a vzdělávací projekt „Labské příběhy“ je pořádán u příležitosti Mezinárodního roku biodiverzity. Je určen pro 3 až 5-členné skupiny mladých lidí ve věku přibližně 12-18 let (z druhého stupně základních škol a ze středních škol). Probíhá ve školním roce 2010/2011 formou soutěže. Hlavní cenou pro vítězné družstvo bude vícedenní dobrodružné putování podél řeky Labe z Čech do Německa.

Soutěž je součástí projektu Labe - život s velkou řekou, který podpořil Státní fond životního prostředí v Programu neinvestiční podpory projektů zaměřených na aktuální témata z oblasti ŽP – podpora biodiverzity a související aktivity k Mezinárodnímu roku biodiverzity. Celkové náklady projektu jsou 2.473.800,- Kč , podpora ze SFŽP činí 2.000.000,- Kč.

Banner-stika

Sledujte nás: