Tetrachlorethylen byl zjištěn také v Labi pod Spolanou po povodních v roce 2002. Jde o látku, která je obecně považována za karcinogenní – podle klasifikace Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny řazenu do skupiny 2B (možný lidský karcinogen). U lidí, kteří mu byli dlouhodobě vystaveni v čistírnách, kde se hojně používal, byli zjištěny také časté případy poškození nervového systému a u žen pak zvýšená potratovost a narušení menstruace. Do lidského organismu se dostává nejenom z kontaminované vody, ale také z ovzduší a potravinami.
V městském ovzduší ve Velké Británii byly například naměřeny koncentrace 0,7 – 70 mg/m3. V mořských živočiších prodávaných na trhu ve Velké Británii byly zjištěny hodnoty od 0,5 do 30 mg/kg. Další hodnoty uvádí na svých stránkách Světová zdravotnická organizace (WHO).
Společně s trichlorethylenem je tetrachlorethylen oblíbenou látkou toxikomanů. Na jejich vdechování často doplácejí smrtí.
Jindřich Petrlík (4. 5. 2003)
ČLÁNKY O PERCHLORU V ČESKÉM TISKU
MF Dnes – 2. 5. 2003
Zdroj pitné vody v Kouřimi obsahuje jedovaté látky
Kouřim - Kouřim na Kolínsku odstavila městský zdroj pitné vody kvůli znečištění jedovatými látkami. Hygienici varují, že by znečištění mohlo prosáknout i do studní, takže doporučují lidem, aby čerpali vodu jen z náhradního městského zdroje, na který je nyní město Kouřim se dvěma tisíci obyvatel napojeno.
Na znečištění rakovinotvornou látkou přišli podle České televize pracovníci vodáren při pravidelné měsíční kontrole. „Byl nalezen tetrachlorethen, který se používá například v čistírenských procesech. Když je mu člověk dlouhodobě vystaven, pak může způsobit zvýšené riziko leukémie, jaterních onemocnění, popřípadě onemocnění dalších vnitřních orgánů,“ uvedl hydrogeolog Jindřich Valíček. Kromě toho, že podle odborníků hrozí znečištění i dalších zdrojů, bude velká potíž s vyčištěním. Než se budou moci obyvatelé vody z tohoto zdroje znovu bez obav napít, bude podle hygieniků trvat i několik let.
Zatím není jasné, jak se nebezpečná chemická látka do zdroje vody pro Kouřim dostala. Existují dvě verze, buď chemikálii do vody někdo úmyslně vypustil, nebo unikla při havárii.
MF Dnes – 7. 11. 2002
Bor: Odborníci čistí zamořenou vodu
Letos uvolnil stát na rekultivaci území, které je zamořené nebezpečnými jedy, devět milionů korun
Bor u Skutče - Minulý týden začala odborná firma likvidovat v Boru u Skutče otrávenou spodní vodu, do níž pronikly nebezpečné látky z blízké skládky odpadů. Stát uvolnil pro letošní rok devět milionů korun, příští rok budou další práce stát pětkrát tolik. Obec Bor u Skutče je součástí přírodní rezervace Toulovcovy Maštale a v minulosti podniky zabývající se kovovýrobou v jejím okolí vylily do země šestnáct až dvacet tun rakovinotvorného perchlóru. „Ještě do konce roku odborníci postaví hydraulickou clonu, která zamezí šíření kontaminované vody v podloží. Je tak třeba do skal udělat několik vrtů a zároveň bude firma odčerpávat spodní vodu, čistit ji a vypouštět zpět,“ řekl starosta Boru Vladimír Drahoš. Peníze na likvidaci poskytl stát, obec podle starosty neplatí nic. Krajský úřad je podle radního Petra Šilara připraven přispět v okamžiku, kdyby státu došly peníze.
Kdo přesně do země vylil nebezpečnou látku, se nikdy nepodařilo zjistit. „Před rokem 1989 sem firmy zabývající se kovovýrobou vyvážely perchlór a vylévaly ho přímo na skály. V roce 1993 se toto místo přestalo využívat. Před třemi lety zjistili hygienici, že obecní vodovod je kontaminován touto látkou,“ uvedl Drahoš. Starosta si také pochvaluje spolupráci s novým ministrem životního prostředí. „Ministr Ambrozek je ve funkci několik měsíců a peníze se našly. Za jeho předchůdce se nedělo nic,“ řekl Drahoš. Přesto už se vyskytly drobné problémy. „Firma musela překopat několik silnic, takže po dva dny se k nám nedostaly některé autobusy. Jeden řidič dokonce děti, které nasedly ve Skutči, vyložil u Polanky, takže domů musely jít pěšky o dva kilometry víc, než kdyby šly přímo ze Skutče,“ dodal starosta. Tuto situaci ale již řešil s okresním úřadem a věří, že autobusy budou do obce jezdit pravidelně.
MF Dnes – 7. 7. 2001
Vodu otrávil perchlor
Nový Malín - Dlouhé pátrání po zdroji znečištění obecního vrtu v Novém Malíně na Šumpersku je téměř u konce. Podzemní vodu zřejmě znečistil místní důchodce, který loni manipuloval se zakázanou jedovatou chemikálií perchlor. "Hygienici provedli rozsáhlou kontrolu soukromých studní v blízkém okolí vrtu a stejnou látku, jaká se objevila v obecní studni, objevili také v okolních studnách u rodinných domků. U původce znečištění vzorky vykazovaly až 150 miligramů chemikálie na litr. Zda jde o jediný zdroj znečištění je třeba teprve potvrdit," uvedl starosta Nového Malína Josef Minář (KDU-ČSL).
Majitel domku se podle starosty přiznal, že loni použil k vyčištění sklepní podlahy od vylitého oleje přibližně čtyři litry perchloru. "Látka se do zdroje podzemní vody dostala asi přes provzdušňovací kanálky," uvedl Minář. Na znečištění obecního zdroje přišli hygienici při pravidelných kontrolách už koncem loňského roku. Od té doby je vyřazen z provozu a obec může používat vodu pouze z jednoho vrtu. "Vydatnost druhého vrtu je na hraně spotřeby vody v Novém Malíně. Pokud bude sucho, nastanou se zásobováním problémy," sdělil Minář. Jedovatá látka znečistila také dalších sedm soukromých studní. Jen obci způsobil nezodpovědný muž mnohamilionovou škodu. Ivan Pudil z referátu životního prostředí uvedl, že původce znečištění zřejmě nečeká velký postih. "Záleží na tom, jak by se čin kvalifikoval. Pokud nebude prokázáno, že znečištění způsobil úmyslně, bude potrestán pouze v přestupkovém řízení pokutou v rozmezí jednoho tisíce až několika desítek tisíc korun," sdělil Pudil.
MF Dnes – 21. 2. 2000
Lidé pili vodu s jedovatým perchlorem
Bor u Skutče - Obyvatelé Boru u Skutče na Chrudimsku pili v závěru minulého roku vodu ze zdroje, ve kterém koncentrace perchloru více než stonásobně překračovaly povolenou normu. Jedovatá karcinogenní látka používaná na odmašťování, která při dlouhodobém působení poškozuje ledviny a játra, se do obecního vrtu dostala zřejmě z černé skládky. Lidé kontaminovanou vodu po zásahu hygieniků už nepoužívají, ale nyní mají obavy ze zdravotních problémů.
"Zdroj vody v Boru u Skutče jsme pravidelně každý rok kontrolovali, normy tam nikdy nebyly překročeny a najednou se tam objevilo jedenáct set mikrogramů perchloru na litr, když norma připouští jen deset," uvedl ředitel Okresní hygienické stanice v Chrudimi Vladimír Velc. "Pro mne osobně bylo toto zjištění šok, protože obec leží ve státní přírodní rezervaci Toulovcovy Maštale, v borových lesích, u malého pískovcového města, kam spousta lidí jezdí za přírodou," řekl Jaroslav Říha z Okresní hygienické stanice v Chrudimi. "Perchlor je klasický chronický jed, tedy působí až po dlouhé době. A i kdyby lidé pili vodu třeba měsíc, tak se to na jejich zdravotním stavu v zásadě nemůže odrazit," řekl Velc.
Obec nyní zajistila zařízení, která vodu z vrtu perchloru zbavuje. I přesto je koncentrace perchloru těsně nad normou a lidé vodu nesmějí pít ani se s ní sprchovat. Úředníci nyní pátrají, jak se perchlor do vrtu dostal. Zatím předpokládají, že uvnitř rezervace je černá skládka s jedovatým odpadem. "Zjistilo se, že tam bývaly drobné lomy, které se zavážely, a je dost dobře možné, že se tam nějaká továrna zbavovala odpadu," soudí Říha. "Mám obavy, že to bude relativně velký problém. V rezervaci jsou pískovce, které jsou na rozdíl třeba od žuly propustné. Oblast, která je kontaminovaná, proto může být relativně veliká," uvedl vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Chrudimi Josef Hejduk.