Těžké kovy ve výrobcích stále jsou, pomohla by přísnější kontrola

10.12.2013 - OSTRAVA | Novinky
Více než sto různých výrobků si na přítomnost těžkých kovů v pondělí 9. prosince nechalo otestovat přes šest desítek lidí. Mezi testovanými druhy zboží dominovaly hračky a nádobí pro děti, dále pak hrnky, mobilní telefony, mikrofony redaktorů a dokonce i zubní kartáček. Informační stánek v ostravském Obchodním centru Laso zorganizovalo sdružení Arnika.

"U tří výrobků jsme zaznamenali vyšší koncentrace olova, u dalších tří byla podezřele vysoká čísla pro koncentraci rakovinotvorného kadmia. Jeden výrobek pak měl vyšší hodnoty obou těchto těžkých kovů. Látky jsme pomocí rentgenového spektrometru identifikovali obvykle v barevném potisku na povrchu domácích potřeb. Většinu výrobků si lidé přinesli z domova, některé byly i desítky let staré, a z obchodní sítě už vymizely. Měření prokázala, že se těžké kovy v některých výrobcích i nadále objevují. Jsem přesvědčená, že přísnější kontrola, třeba za použití rentgenového spektrometru, by české i evropské budoucnosti bez toxických látek ve spotřebním zboží prospěla. V bezplatných měřeních budeme i pokračovat i první polovině příštího roku," říká vedoucí dnešního informačního dne Mgr. Jitka Straková z Arniky.

Jak vybrat zdravou hračku nebo nádobí, napoví internetová stránka http://arnika.org/bezpecne-a-nebezpecne-hracky-jak-lze-koupit-ty-bezpecne

Pro testování hraček a spotřebního zboží posloužil rentgenový spektrometr, který nezanechává na měřeném zboží žádnou stopu, a který bezplatně zapůjčila firma http://www.hukos.cz/ .

Testování je podpořeno Evropskou komisí a probíhá v rámci projektu ,,Máme právo vědět aneb Budoucnost Evropy bez jedů".

rok obcana evropska komise  logo EU komise

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha