V Kralupech rozšiřují výrobu styrenu - vědci zjišťují jeho nebezpečnost

24.8.2001 - KRALUPY NAD VLTAVOU | Novinky
Ilustrační foto
Vědecká studie publikovaná v červencovém vydání amerického časopisu Environmental Health Perspectives dokazuje, že některé styrenové látky uvolňující se z umělohmotných obalů na potraviny (pozn.: polystyrenových obalů – poznáte je podle značky PS či čísla 6 v trojúhelníčku) lze zařadit k estrogenním látkám.

Vědecká studie publikovaná v červencovém vydání amerického časopisu Environmental Health Perspectives dokazuje, že některé styrenové látky uvolňující se z umělohmotných obalů na potraviny (pozn.: polystyrenových obalů – poznáte je podle značky PS či čísla 6 v trojúhelníčku) lze zařadit k estrogenním látkám. Použily dvě zkoušky ke stanovení estrogenity styrenových látek: schopnost podporovat zhoubné bujení v rakovinných buňkách (rakoviny prsu) a vazebné afinity k lidským estrogenním receptorům. Ukazuje se tedy, že po PVC není nejbezpečnějším obalem na potraviny ani další umělá hmota – polystyren. Více informací – anglicky na http://www.ourstolenfuture.org/.

Tato zpráva je zajímavá v souvislosti s rozšířením výroby styrenu, k němuž má dojít v Kaučuku Kralupy nad Vltavou. V rámci veřejného projednání vlivu tohoto záměru na životní prostředí zazněla v dubnu tohoto roku i statistická čísla o standardizované úmrtnosti žen v mělnickém okrese na rakovinu. V roce 1999 byla nad celostátním průměrem (178,5). Rozšířená jednotka na výrobu styrenu má ročně emitovat do ovzduší 200 – 300 kg organických látek. Stavbu nejspíše již doporučilo k realizaci i MŽP ČR.

Banner-stika

Sledujte nás: