en ru


V Lysé nad Labem se diskutovalo o spalovně

6.9.2006 - LYSÁ NAD LABEM | Novinky
První školní den přivítali v Lysé nad Labem nejen školáky zpátky do školy, ale také obyvatele na veřejné diskusi svolané zastupitelstvem města o tom, zda spalovně nebezpečných odpadů firmy BDW Line vyhovět ve změně územního plánu. K diskusi se pak vrátily některé deníky. Jeden z článků napsal v deníku Právo jeho redaktor Radek Plavecký. Většinu jeho znění najdete dále v této novince.

První školní den přivítali v Lysé nad Labem nejen školáky zpátky do školy, ale také obyvatele na veřejné diskusi svolané zastupitelstvem města o tom, zda spalovně nebezpečných odpadů firmy BDW Line vyhovět ve změně územního plánu. K diskusi se pak vrátily některé deníky. Jeden z článků napsal v deníku Právo jeho redaktor Radek Plavecký. Většinu jeho znění najdete dále v této novince.

Radek Plavecký v deníku Právo (6. 9. 2006) napsal: "Do ostrého konfliktu se chvílemi dostávala veřejná debata obyvatel Lysé nad Labem s provozovatelem a vlastníkem tamní spalovny, jímž je firma BDW Line. Spalovna totiž žádá město o změnu územního plánu, aby mohla rozšířit sortiment spalovaných nebezpečných odpadů o výbušniny a střelivo.

K tomu je potřeba souhlas zastupitelstva, které o spalovně rozhodne dnes odpoledne v 17 hodin. Zastupitelé se proto v pondělí večer obrátili na širší veřejnost, aby získali obraz, jaká je mezi lidmi podpora spalovny. A ukázalo se, že mezi přítomnou necelou stovkou lidí, která přišla do kina v Lysé na diskusi, je podpora mizivá.

„Chováte se dost arogantně. Říkáte, že když vám nepovolíme výbušniny, budete spalovat daleko horší a prostředí škodlivější odpady, což pro nás bude daleko méně příjemné,“ zlobil se jeden z debatujících, když jednatel BDW Line Alexis Welter přednesl záměry spalovny. „Není to žádné vydírání,“ namítal Welter. „Jsme ve ztrátě a z ní se můžeme dostat dvěma způsoby. Buď budeme spalovat lukrativní výbušniny, které jsou velmi ekologicky nenáročné, tedy i výhodné z hlediska vlivu na životní prostředí. Nebo máme druhou možnost spalovat také lukrativní odpady, které už máme na seznamu povolených látek. Ovšem to jsou trochu větší ,sajrajty‘, které budou více zanášet naši technologii, což nám přinese vyšší náklady na údržbu provozu. I tak by to ale bylo výnosné a ujišťuji, že i tak bychom dodrželi všechny stanovené limity pro vypouštění spalin,“ tvrdil Welter.

Morální dluh

Vedení města naznačilo, že by bylo mnohem smířlivější, pokud by spalovna nabídla městu finanční kompenzace v řádech miliónů korun ročně. „Uznávám, že po minulém vlastníkovi spalovny nám tato firma nic nedluží, ale je tady jakýsi morální dluh vůči obyvatelům. Zatím ze strany firmy nezazněla nabídka na tyto kompenzace za nynější i budoucí provoz,“ řekl starosta Lysé Václav Houštecký (bezpart.).

Spalovna už dříve sice nabídla městu kompenzaci v hodnotě kolem 650 tisíc korun ročně. Na to ale město nepřistoupilo, protože se mu to zdá málo. „Nemůžeme nic nabízet, když na provoz doplácíme půl miliónu měsíčně. Nemáme z čeho dávat. Pokud ovšem získáme zakázky na spalování výbušnin, dostaneme se do černých čísel a pak se můžeme bavit o nějaké zákonné kompenzaci ve výši 10 procent z obratu,“ řekl Právu Welter. Radnice chtěla ale už v pondělí slyšet konkrétní nabídku.

K tomu se spalovna neodhodlala a podle předpokladů lidí z vedení radnice je pravděpodobné, že rozšíření o spalování výbušnin se tak spalovna nedočká.

Provoz zůstane stejný

Spalovna v Lysé má přitom povoleno likvidovat přes 180 nebezpečných odpadů. Jsou to například odpady z nemocnic, plasty či různá ředidla a barvy. „Při spalování výbušnin by se jednalo o pálení odpadu z jednoho nákladního auta za den, což je zhruba 4-5 tun denně. To je necelá polovina možné denní kapacity spalovny,“ dodává vedoucí spalovny Jiří Málek, podle něhož v současné době kapacita zařízení není absolutně vytížená.

„Letos jsme byli v provozu jenom 15 dní,“ uvedl Málek. Pokud se svým záměrem ve středu spalovna neuspěje, nebude moci likvidovat výbušniny, ale provoz bude jinak zachován. O její budoucnosti se bude rozhodovat ještě v lednu, kdy nastane změna stavebního zákona, což bude znamenat omezení či rozšíření lokality, z níž může spalovna svážet dosavadní povolené druhy odpadu," tolik tedy deník Právo.

Sledujte nás:

Přehled zpráv emailem

captcha