Vrby v Cerekvi bylo lepší ošetřit než kácet

Vysočina, 2007 | Kauzy - Stromy | Aktualizováno 28.11.2011
Skupinka čtyř osmdesátiletých vrb u rybníka Kuchyňka v Horní Cerekvi na Vysočině měla být na podzim roku 2005 pokácena, aby při odbahňování rybníka stromy „nevadily bagru“. Některé místní lidi nápad vyděsil a přesvědčili pana starostu, aby požádal o prohlášení stromů za památné.

Odborní dendrologové z Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě zjistili, že se jedná o málo obvyklé vrby bílé. Stromy jsou oblíbeným hnízdištěm nejen drobných pěvců, cenné pro hnízdění jsou i dutiny ve dřevě.

Když byly vrby prohlášeny za významný krajinný prvek, zažádal obecní úřad o prostředky na jejich odborné ošetření z Programu péče o krajinu. Vrby získaly 33 tisíc korun na „kadeřníka a celkovou kosmetiku“. Stromolezci odstranili větve, které by se mohly vylomit, ošetřili dutiny a nad tu největší umístili stříšku. Velkým překvapením bylo nalezení hnízdiště netopýrů v jedné z dutin, které budou odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny dále sledovat.

Když příběh čtyř vrb vyšel v několika místních novinách, hned jsou všichni pyšní, že mají v obci něco tak zajímavého. O kácení „těch starých shnilých vrb, aby tu nestrašily“ se už v Horní Cerekvi nemluví.

Další kauza v Horní Cerekvi: Kácení stromů u školního hřiště

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Stromy vypravují
Objednejte si knihu s příběhy o lidech a stromech za příznivou cenu.…
298 Kč Vstoupit do e-shopu