Toto uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Miroslav Novák v odpovědi (1) na otevřený dopis, který hejtmanovi Palasovi zaslalo sdružení Arnika koncem června. V něm vyzvalo hejtmana, aby nezmírňoval či neodsouval emisní limity stanovené průmyslovým podnikům na základě toho, že podniky argumentují ekonomickou krizí.
Dopisem Arnika reagovala na hejtmanův výrok v médiích, že „na základě metodického pokynu ministerstva životního prostředí byly, řekněme, zpřísněny podmínky pro jejich činnost (průmyslových podniků). Pro nás nějaký metodický pokyn není závazný. Pro nás je závazná vyhláška a zákon. Takže v intencích těchto zákonů vrátíme rozhodnutí tam, jak to ukládá zákon.“
Náměstek Novák dále uvedl, že výrok hejtmana nevyzněl v pořadu tak, jak byl myšlen. Hejtman chtěl údajně říci, že že zákon o integrované prevenci již sám o sobě umožňuje zpřísňovat podmínky provozu pro průmyslové podniky a že metodické pokyny MŽP lze brát jako podpůrné, ale nikoliv závazné.
„Naše obavy, že se kraj chce nařízená opatření průmyslovým podnikům zmírnit, vycházejí z reportáže (2), kde toto je doslova uvedeno,“ uvedla vedoucí kampaně Arniky Čistější ovzduší pro Ostravsko Vendula Krčmářová (viz reportáž ČrO níže). „Vysvětlení výroku je poněkud zvláštní, nicméně věříme, že kraj tedy podle vyjádření pana náměstka Nováka zpřísněné podmínky pro průmyslové podniky nezmění. Kroky Moravskoslezského kraje budeme i nadále pečlivě sledovat“, dodala Krčmářová.
1) Odpověď náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Miroslava Nováka
(2) Reportáž Českého rozhlasu Ostrava 15.6.2009
ČRo Ostrava, 17:00 Události regionu
Moravskoslezský kraj možná zmírní ekologická nařízení
Andrea ČÁNOVÁ, moderátorka
Lenka BLAŽEJOVÁ, moderátorka
--------------------
Hospodářská krize se může projevit i na kvalitě ovzduší v regionu. Moravskoslezský kraj možná zmírní ekologická nařízení vůči velkým znečišťovatelům. S některými firmami už jedná. Více už Silvie Mikulcová.
Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka
--------------------
Ekonomický propad a obava z konkurence převážně z Polska, kde podniky nemají tak přísné podmínky. To jsou argumenty firem, které volají po menší přísnosti ze strany Moravskoslezského kraje. Například Arceloru Mittal Ostrava úřad v minulosti zpřísnil některé limity nad rámec zákona. Hejtman Jaroslav Palas nevyloučil, že kraj svá stanoviska přehodnotí.
Jaroslav PALAS, hejtman Moravskoslezského kraje /ČSSD/
--------------------
Na základě metodického pokynu ministerstva životního prostředí byly, řekněme, zpřísněny podmínky pro jejich činnost. Pro nás nějaký metodický pokyn není závazný. Pro nás je závazná vyhláška a zákon. Takže v intencích těchto zákonů vrátíme rozhodnutí tam, jak to ukládá zákon.
Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka
--------------------
Arcelor Mittal Ostrava podle dřívějších rozhodnutí například musí do roku 2014 vypouštět do o 15 tun méně prachu ze svého závodu Energetika. Teď se údajně jedná o limitech pro Vysoké pece. Debaty o možných ústupcích v podobě zmírnění podmínek při prodloužení termínu jsou ale na začátku. A tak mluvčí podniku Věra Breiová nechce uvádět podrobnosti.
Věra BREIOVÁ, mluvčí Arcelor Mittal
--------------------
Jsme opravdu velice silně zasaženi ekonomickou krizí, tak je hodně obtížné se těmto limitům přizpůsobit a splnit je. A pokud by je firma měla plnit, tak to zasáhne nyní hospodaření takovým způsobem, že to pro ni může být někdy až likvidační.
Silvie MIKULCOVÁ, redaktorka
--------------------
Arcelor Mittal Ostrava ale znovu potvrdil, že ekonomická krize nezpomalí slíbené ekologické investice. Jde zhruba o 1,5 miliardy korun, na kterou přijde odprášení takzvané aglomerace a odsíření parních kotlů. Firma i po vlně propouštění zaměstnává zhruba 6,5 tisíce lidí.
Tato aktivita je součástí projektu Chemická bezpečnost občanů Evropy, který byl finačně podpořen z prostředků Evropské komise prostřednictvím Zastoupení EK v ČR.