Za stromy a páchníkem do Jižních Čech

24.9.2020 - BLATNÁ | Články
Foto: Vendula Šmoldasová, Arnika
Víte, že brouk páchník nežije jen v Poodří, ale i v Jižních Čechách? Také tam se pořádně starají o letité stromy, aby měl vzácný brouk kde bydlet. Proto jsme se s Arnikou vydali do Jihočeského kraje a s tamními ochránci se podělili o cenné zkušenosti.

"Jako koordinátorku projektu mě nejvíc zajímala komunikace s odborníky a dotčenými institucemi. Pod staletými duby na hrázi rybníků i v zámeckém parku Blatná jsem viděla, že spolupráce entomologů s památkáři i tradičními vlastníky může fungovat. Je to dobré pro páchníka a další druhy živočichů i pro milovníky přírody a turistiky," říká Marcela Klemensová z Arniky, koordinátorka projektu LIFE Osmoderma.

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Jak jsme se přesvědčili, péče o stromy “u nás” a v Jižních Čechách má své odlišnosti. V Poodří je nejčastějším domovem páchníka stará vrba s dutinou, zatímco na hrázích jihočeských Vrbenských rybníků a v zámeckém parku Blatná to jsou několikasetleté duby. S notnou dávkou nadsázky lze říct, že k ošetření dubů je zapotřebí zdvižné plošiny, my si však v Poodří vystačíme se žebříkem. 

Tady je páchníkovo: Exkurze za páchníkem do jižních Čech ve fotografiích

Na inspirativní setkání s týmem South LIFE se do Jihočeského kraje s Arnikou vypravili projektoví partneři z Ostravské univerzity a ZO ČSOP Studénka, arboristé, zástupce Správy CHKO Poodří a obce Stará Bělá. Zkušenosti využijí arboristé v Poodří už letos v zimě při ořezávání vrb na hlavu. Na jaře pak proběhne sázení dubů a hrušní.

Oba projekty LIFE Osmoderma a South LIFE pomáhají zachovat v naší krajině staleté stromy s dutinami nejen pro ohroženého páchníka hnědého.


 life    MZP   Natura2000    arnika aktual       CSOP     OSTRAVSKA-UNIVERZITA-horizontalni-tyrkysove     FER LOGO

Projekt Ochrana páchníka hnědého v Evropsky významné lokalitě Poodří (č. LIFE 17 NAT/CZ/000463, celkový rozpočet 954.012 Eur) je financován z programu LIFE Evropské unie a Ministerstvem životního prostředí ČR.

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu

Arnika v zahraničí