Záplavy zcela ochromily průmysl podél Labe

15.8.2002 - PRAHA | Novinky
Ničivé záplavy, které se během noci přesunuly ze středních na sever Čech, zcela ochromily výrobu ve velkých průmyslových podnicích podél Labe.

Ničivé záplavy, které se během noci přesunuly ze středních na sever Čech, zcela ochromily výrobu ve velkých průmyslových podnicích podél Labe.

K lovosické Lovochemii a ústecké Spolchemii se ve středu večer přidala největší domácí papírenská společnost Frantschach Pulp&Paper Czech ve Štětí na Litoměřicku a potravinářská firma Setuza v Ústí nad Labem. Z větší části je stále zalita vodou také neratovická Spolana.

Zde je situace o to dramatičtější, že voda již ve čtvrtek zaplavila i objekt bývalé amalgámové elektrolýzy a okolní půdu zamořenou rtutí. Ekologové se proto obávají kontaminace.

Areál Spolany dnes proto navštíví i ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Zajímá ho zabezpečení a stav několika objektů, kde jsou uloženy vysoce toxické látky. Návštěvy se zúčastní i ředitel České inspekce životního prostředí Petr Soukup a hlavní inspektor pro Prahu a střední Čechy Václav Beroušek.

Rozvodněné Labe také zaplavilo asi tři čtvrtiny areálu největšího domácího výrobce průmyslových hnojiv, lovosické Lovochemie, která kvůli hrozícímu Labi zastavila výrobu již na začátku týdne. Veškeré chemikálie včetně čpavku společnost zajistila již v předchozích dnech. "Všechny sklady jsou utěsněné, takže jim voda nevadí," ujistil ředitel firmy Luděk Peleška.

Zabezpečuje se i potravinářská Setuza. Ta ukončila výrobu ve středu večer. Kvůli tomu, aby zabránila kontaminaci Labe, odstavila a vyčerpala i čističku odpadních vod. Firma se však podle její mluvčí Marie Logrové potýká s problémy s přívodem elektřiny, která byla z valné části odpojena. Provizorně ji bere z městské trafostanice, aby se nezkazily některé výrobky.

Nefungující infrastruktura přidělává vrásky i největší domácí papírenské společnosti Frantschach Pulp&Paper Czech ve Štětí na Litoměřicku. Štětínské papírny byly lokálně zatopeny v noci na dnešek, kdy rozvodněné Labe zalilo rozvodnu pro napájení hlavních čerpadel vody do závodu.

Hladina Labe tam má ale již brzy kulminovat. Pokud by ještě dnes klesla, hodlá společnost rozjet produkci v páteční ranní směně. Nezbytným předpokladem je však obnova infrastruktury. "Nejsou zprovozněné mosty, jsou problémy s dodávkou surovin a vývozem zboží ze závodu. Potíže v logistice jsou značné," řekl ČTK generální ředitel Tomáš Šabatka.

V případě, že se tyto problémy nepodaří dnes vyřešit, hodlá firma zahájení výroby pozdržet až do začátku příštího týdne. Práce na likvidaci škod po záplavách by papírna spojila s plánovanými opravami, které chtěla provést v září. V tomto případě by v září odstávku zrušila.

Naopak připraven plnit zakázky spojené se současnou mimořádnou situací je dominantní český výrobce kondomů a pryžového zboží z latexu, akciová společnosti Vulkan v Hrádci nad Nisou. Na rozdíl od hraničního přechodu v Hrádku a strojírny Praga, která se ve středu ocitla kvůli rozvodněné Nise asi půl metru pod vodou, Vulkan záplavy nezasáhly. Firma již ve středu poskytla v rámci humanitární pomoci gumové rukavice pro postižené oblasti.

Zdroj: ČTK

Banner-stika

Sledujte nás: