Proti omezení práv občanů na účast v povolování staveb a průmyslových provozů se postavili zástupci téměř šedesáti měst a obcí (1) a přes osm desítek nevládních organizací (2). Vyzývají poslance, aby odmítli pozměňovací návrhy ke stavebnímu zákonu, jež oberou občany o právo na účast ve stavebním řízení. Nemohli by například připomínkovat riziko vysoké prašnosti, hluku, dopravy nebo emisí toxických látek z továren a dalších provozů (3), které mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života (4).
Účast veřejnosti přitom výrazně přispívá k transparentnosti při rozhodování úřadů a brání tak korupci (5). Sdružení Arnika vyzvalo lidi z celé republiky, aby se proti omezení svých práv postavili. Petici už podepsaly bezmála tři tisíce lidí (6). „Účast veřejnosti v rozhodovacích procesech je důležitým prvkem, který brání korupci na úřadech. Poslanci nesmějí sebrat lidem možnost vyjádřit se k projektům, které mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života. Nejen nevládní organizace, ale i zástupci občanů ve vedení měst a obcí si uvědomují, nakolik je důležité, aby se lidé zajímali o svůj domov a jeho okolí,“ zdůrazňuje Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Další podpisy budou dobrovolníci Arniky sbírat v pátek 15.6. od 8:00 přímo před poslaneckou sněmovnou (7). Navíc poslancům srozumitelně předvedou, jaké dopady by špatné znění zákona mohlo mít na místní obyvatele kterékoli obce v Česku. Právě v pátek má dolní komora parlamentu spornou novelu zákona projednávat.
Přečtěte si Občané sobě >>
Další vybrané příklady, kdy se lidem podařilo díky účasti v rozhodovacích procesech zachránit krajinu nebo svou obec, shrnuly nevládní organizace Arnika a Zelený kruh do samostatné publikace.
Poznámky
(1) Dopis, jimž starostové, místostarostové, radní či zastupitelé vyzvali poslance, aby odmítli pozměňovací návrhy, které omezí účast veřejnosti, je včetně seznamu signatářů ke stažení na http://arnika.org/soubory/dokumenty/ucast-verejnosti/Dopis_obci_poslancum_stavebni_zakon_2012.pdf
(2) Dopis, jimž nevládní organizace vyzvaly poslance, aby odmítli pozměňovací návrhy, které omezí účast veřejnosti, je včetně seznamu organizací ke stažení na http://arnika.org/soubory/dokumenty/ucast-verejnosti/Dopis_nevladek_poslancum_stavebni_zakon_2012.pdf
(3) Vládní návrh a pozměňovací návrhy ve zkratce:
Vládní návrh novely stavebního zákona účast veřejnosti zbytečně komplikuje, ale v zásadě zachovává. Zároveň zlepšuje institut autorizovaných inspektorů tím, že umožňuje jejich kontrolu úřady i veřejností. Jde o návrh označený A31 ze souboru všech pozměňovacích návrhů, který najdete na http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=95906
V současné době přitom stavební úřady běžně uznávají připomínky občanů týkající se prašnosti, hluku, dopravy, emisí toxických látek z průmyslových provozů, a dalších vlivů podniků na lidské zdraví. Uvedený pozměňovací návrh by to zakázal. Navíc jde o novelizaci zákona o ochraně přírody a krajiny, který věcně nesouvisí s projednávaným vládním návrhem novely stavebního zákona – tedy o tzv. legislativní přílepek, o němž by podle Ústavního soudu poslanci vůbec neměli hlasovat.
(4) Podrobnosti v tiskové zprávě >>
(5) Bližší informace najdete na webu Arniky
(6) Lidé mohou dále podepisovat petici Nenechme se vybagrovat >>
(7) Podrobnosti o akci >>