Alejová inspirace v Moravskoslezském kraji, místě, kde se více sází, než kácí

19.6.2014 - OSTRAVA / JIHLAVA / PLZEŇ | Tiskové zprávy
Odborníci, úředníci a správci silnic v aleji Radkov-Dubová
Martin Plocek
Úředníci a správci silnic od Šumavy po Beskydy se v těchto dnech v Moravskoslezském kraji inspirují, jak pečovat o aleje v krajině i okolo silnic. Řadu pozitivních případů už viděli třeba v Šilheřovicích, Štěpánkovicích nebo Radkově, dnes je čeká Frýdeckomístecko a Frenštátsko. Průvodci jsou jak odborníci Arniky, tak pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny a projektanti z firmy Raddit. Zážitky z cesty a informace z odborných diskuzí pak pomohou alejím a stromům například na Vysočině nebo v Plzeňském kraji.

 

Podrobnosti o službách, které lidem stromy a aleje poskytují, a mnoho dalších informací o alejích je k dispozici na http://arnika.org/aleje

„I kvůli špatné kvalitě ovzduší je pro Moravskoslezský kraj velmi důležité, aby obyvatele na severu Moravy obklopovalo co nejvíce zeleně. Stromy totiž lapají ze vzduchu některé škodliviny, v parnech snižují teplotu vozovky a ve špatném počasí slouží jako přirozený orientační prvek, což přispívá k bezpečnosti provozu. Protože je Moravskoslezský kraj jeden z mála, kde se stromů okolo silnic více sází, než kácí, může posloužit silničářům a úředníkům z dalších krajů jako pozitivní inspirace,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová.

 Alej u Štěpánkovic, jedna z nominovaných v anketě Alej roku 2013, kterou účastníci exkurze navštívili

„I když často není jednoduché prosadit výsadbu stromů a alejí, protože tomu brání řada omezení, rozhodně stojí za to hledat cesty, jak stromy do krajiny vracet a zvětšovat jejich počet. Vzhledem k pozitivním vlastnostem, které stromy v krajině mají, se snažíme překážky v podobě inženýrských sítí, dopravních norem nebo místních podmínek překonávat, abychom dosáhli vyšší bezpečnosti a čistějšího vzduchu na severu Moravy,“ říká projektant Radim Misiaček z firmy Raddit, která pro Moravskoslezský kraj výsadby stromů plánuje.

Odborníci, úředníci a správci silnic v aleji u Štěpánkovic

Arnika chrání aleje již několik let. Iniciovala vznik petice „Zachraňme stromy“ požadující lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Petici podpořilo více než 35 tisíc lidí. Také díky nim se podařilo prosadit novelu zákona a zrušit výjimku, která umožňovala silničářům kácet stromy u silnic bez povolení. Arnika také vytvořila první celostátní statistiku a upozornila, že během posledních několika let od silnic v České republice zmizelo více než 150 tisíc stromů.

Unikátní alej Radkov-Dubová, Opavsko

Podpořil Program švýcarsko-české spolupráce prostřednictvím Nadace Partnerství / www.swiss-contribution.cz a www.nadacepartnerstvi.cz a Německá spolková nadace pro životní prostředí.

logo NaP Svycari DBU

 

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu