Pražští zastupitelé ve čtvrtek 20. června schválili kontroverzní změny územního plánu (1) a smlouvy se společností Penta, (2) které umožní rozsáhlou výstavbu na Florenci a v okolí. Město za to sice získá od Penty kontribuce ve výši 304 milionů, (3) ale to jsou jen minimální veřejné přínosy. Město získá jen deset malých bytů, v území nebude žádný park a hrozí odsun autobusového nádraží dál od metra.
Při projednávání tohoto bodu Zastupitelstvo hlavního města Prahy tři hodiny debatovalo o výši kontribucí developerů a dostupném bydlení. Město má podle návrhu získat od Penty jen 10 malých bytů z celkových 141 000 m² podlažních ploch zástavby, což část zastupitelů kritizovala.
„Podle předsedy výboru pro rozvoj Tomáše Peka je požadavek na dostupné bydlení v centru Prahy „naivní“ kvůli drahým pozemkům a složité infrastruktuře. Jaký je to rozdíl oproti Vídni, kde při přestavbě hlavního nádraží nedávno vznikla čtvrť s 2 000 dostupnými byty z celkových 5 500. Ve Vídni, Mnichově i jinde developeři odvádějí mnohem víc. Tak proč ne v Praze?“ komentuje Anna Vinklárková z Arniky.
Kritiku vyvolala také nedostatečná modrozelená infrastruktura. „Náměstek Petr Hlaváček sice tvrdil, že návrh je v tomto ohledu nadstandardní a že bude okolí ochlazovat, nepředložil však žádný výpočet ani odbornou analýzu. Koeficient zeleně činí jen 0,05, přičemž u nové výstavby v Praze bývá obvyklá hodnota kolem 0,3. V lokalitě není plánován žádný park – pouze stromy v ulicích a zelené střechy. Dešťová voda má být shromažďována v betonových nádržích, nikoli vsakována, což ochlazování rozhodně nepomůže,“ upozorňuje Anna Vinklárková.
Dalším problémem je podle Arniky už samotný fakt, že návrh změny územního plánu Z-3790 připouští odsun autobusového nádraží mezi železniční viadukty – dál od metra a s menší kapacitou. Klíčová dopravní studie zatím chybí (ROPID a IPR na ní teprve pracují), stejně jako veřejná debata. Ani smlouvy s Pentou, ani územní studie přesné umístění nádraží neurčují – současná poloha je označena pouze jako doporučená.
Schválením změny územního plánu město ztrácí vliv a nebude mít nástroje, jak případnému odsunu zabránit. Penta by totiž mohla požádat o povolení stavby nádraží mezi viadukty a stavební úřad by neměl oporu, jak to zamítnout. Tím by se zároveň uvolnily lukrativní pozemky u metra pro developerský projekt.
Odsun nádraží by výrazně zhoršil podmínky pro miliony cestujících. O tak zásadní změně by se mělo rozhodovat až po zveřejnění dopravní analýzy a veřejné a odborné diskusi. Navíc tento přesun nebyl součástí vítězného návrhu mezinárodní architektonické soutěže.
Pro více informací kontaktujte tiskového mluvčího Arniky Luboše Pavloviče (lubos.pavlovic@arnika.org, +420 606 727 942).
(1) Změny územního plánu Z3790 („Praha Florenc“) a Z3791 („Transformace SV části Masarykova nádraží“) a s nimi souvisejících smluv s investiční skupinou Penta (tisky Z-13122 a Z-13130 na jednání Zastupitelstva HMP dne 19. 6. 2025).
(2) Resp. účelově vytvořenými obchodními společnostmi Prague CBD2, s.r.o., Terminál Florenc, s.r.o. a Prague CBD Bastion s.r.o., jejichž jednateli jsou jednatelé společnosti Penta Real Estate Pavel Streblov, Rudolf Vacek a David Musil.
(3) Smlouvy zahrnují plnění v celkové výši 304 milionů Kč. Konkrétně jde o:
- 10 bytů (5x 2+kk, 5x 1+kk) v hodnotě 66 milionů Kč
- Čtyřtřídní školku v jiné lokalitě (Rohan), včetně pozemku a výstavby – 104 milionů Kč
- Úpravy některých veřejných prostranství v lokalitě včetně umění – 51 milionů Kč
- Finanční příspěvky na občanskou vybavenost: 7 milionů Kč pro Prahu 1 a 54 milionů Kč pro Prahu 8
- Urbanistická soutěž "Florenc 21" – 18 milionů Kč
- Studie proveditelnosti lávky – 2 miliony Kč