C6H6Cl6
Alfa HCH je jedním ze šesti izomerů hexachlorcyklohexanu. V minulosti se využíval jako insekticid. HCH alfa průmyslově vzniká jako jeden z nechtěných vedlejších produktů při výrobě lindanu (gama HCH). Na každou tunu vyrobeného lindanu připadne 6 – 10 tun dalších izomerů HCH, včetně HCH alfa a beta. V přostředí se díky tomu vyskytují velké zásoby alfa a beta HCH.
Alfa HCH patří mezi perzistentní organické látky (POPs), dokáže se šířit životním prostředím až tisíce kilometre od svého zdroje, dlouhodobě přetrvává ve vodách obvzláště v chladnějších regionech (vysoké množství alfa HCH bylo zjištěno v Severním ledovém oceánu), hromadí se v tkánich živočichů a stává se tak součástí potravního řetězce. Alfa HCH je klasifikován jako potenciální karcinogen, poškozuje zdraví lidí, zatěžuje životní prostředí.
Některé izomery HCH, včetně lindanu, alfa a beta HCH, jsou na seznamu zakázaných látek Stockholmské úmluvy.
Hexachlorcyklohexan (HCH) je syntetická chemická látka existující v 6 chemických variantách, izomerech. Technický HCH je směsí izomerů - alfa (asi 65-70 %), beta (6-8 %), gama (12-15 %), delta (2-5 %), ostatní isomery tvoří asi 5-10 %. HCH byl vyráběn především díky svým insekticidním účinkům. Hojně se používal jako prostředek k hubení zvířecích a lidských parazitů i na ošetřování zemědělských a lesnických ploch. Nejsilnějším insekticidním účinkem disponuje izomer gama-HCH, který se v 99% čistotě nazývá lindan. Lindan byl často používán ve směsi s DDT; po jeho zákazu se i nadále několik let používal k moření osiva.
Technický HCH je bílá až nažloutlá látka velmi nepříjemného zápachu po zatuchlině, který byl i jednou z příčin brzkého opuštění od jeho použití v zemědělství (neplatilo pro lindan). HCH je relativně dobře a velmi snadno těká do atmosféry.
Technická směs izomerů HCH se v České republice v současnosti omezeně používá jako meziprodukt chemických výrob.
Historie výroby ve Spolaně Neratovice:
1961 - začátek výroby technického hexachlorcyklohexanu (HCH)
1965 - zahájení zpracování balastních izomerů
27. 1. 1967 - první požár výroby HCH
5. 8. 1968 - požár ve výrobě lindanu, poté byl lindan nadále zpracováván v Bratislavě
1968 - zastavení zpracování balastních izomerů
28. 10. 1972 - druhý požár výroby HCH, po něm již nebyla obnovena
Zbytky z výroby ve Spolaně byly vyvezeny do tělesa výsypky lomu Hájek u Ostrova nad Ohří, kde tak vytvořily dodnes nedořešenou ekologickou zátěž. Celá lokalita byla již několikrát sanována, z výsypky však nadále odtékají důlní vody se zvýšeným obsahem chlorovaných benzenů (HB) i HCH. V současnosti probíhá v místě lomu technicko-ekonomická studie, která ma za úkol stanovit nejvhodnější finální sanační metodu, která by měla být použita v průběhu roku 2017. Jedná se o uplatnění tzv. nekonvenčních metod na principu pasivní remediace, kde není potřeba stavba žádných ČOI, složité infrastruktury ani aplikaci různých chemických prostředků. Více informacích je možné získat z Novin Diamo, únor 2015 (http://www.diamo.cz/noviny-diamo/rocnik-2015/view-category).
Alfa HCH je klasifikován jako potenciální karcinogen, poškozuje zdraví lidí, zatěžuje životní prostředí. Alfa a gama HCH jsou izomery HCH s nejvyšším neurotoxickým potenciálem. Z pokusu prováděných na hlodavců je zřejme, že alfa HCH způsobuje rakovinu jater, poškozuje imunitu. Epidemiologické studie dokládají zvýšený výskyt rakoviny prsu, hormonální poruchy vedoucí k neplodnosti, potratům.
Toxicita u potkanů (LD50) je stanovena na 177 mg/l.
Pitná voda:
Pro pitnou vodu je nejvyšší mezná hodnota pro pesticidní látky 0,1 µg/l (Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 376/2000 Sb.).
Podzemní voda:
alfa-HCH: 0,0062 μg/l
beta-HCH: 0,022 μg/l
gama-HCH: 0,036 μg/l
hodnota indikátorů znečištění dle Věstníku MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1.
Povrchové vody:
Normy environmentální kvality pro útvary povrchových vod (nařízení vlády 401/2015).
NEK-RP: 0,02 µg/l, NEK-NPK: 0,04 µg/l
Normy environmentálni kvality (nařízení vlády 401/2015) pro specifické znečišťující látky pro útvary povrchových vod a hodnoty přípustného znečištění povrchových vod užívaných pro vodárenské účely, vztahující se k místu odběru vody pro úpravu na vodu pitnou.
Přípustné znečištění pro účely § 31 zákona - roční průmměr. Lindan NEK-RP: 0,01 µg/l
NEK-RP: norma environmentální kvality vyjádřená jako celoroční průměrná hodnota. Není-li uvedeno jinak, použije se na celkovou koncentraci všech izomerů. Pro každý daný útvar povrchových vod se použitím NEK-RP rozumí, že aritmetický průměr koncentrací naměřených v různých časech průběhu roku v žádném reprezentativním monitorovacím místě ve vodním útvaru nepřekračuje dotyčnou normu.
NEK-NPK: norma environmentální kvality vyjádřená jako nejvyšší přípustná hodnota je nepřekročitelná. Není-li NEK-NPK stanovena nejvyšší přípustné hodnoty se nepoužijí.
Odpadní vody:
Vyhláška 153/2016 Sb. stanoví v zemědělské půdě tzv. preventivní limity rizikových látek a prvků. Překročení těchto limitů může být za určitých podmínek rizikové a mělo by se v praxi promítnout do přijetí preventivních opatření (snížení vstupů rizikových látek do půdy). HCH (∑α+β+γ): 0,01 mg/kg sušiny.
Indikační hodnota, při jejímž překročení může být ohroženo zdraví lidí a zvířat: 1 mg/kg sušiny (extrakce lučavkou královskou).
Hodnoty indikátorů* znečištění pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP ročník XIV - leden 2014 - částka 1).
alfa-HCH: průmyslové plochy: 0,27 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,077mg/kg sušiny.
beta-HCH: průmyslové plochy: 0,96mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,27 mg/kg sušiny.
gama-HCH: průmyslové plochy: 2,1 mg/kg sušiny, ostatní plochy: 0,52 mg/kg sušiny.
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
44 | 608-73-1 | 1,2,3,4,5,6-hexachlorcyklohexan (HCH) | 10 | 1 | 1 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech