Stručná charakteristika
TOC (Total Organic Carbon) je parametr ukazující celkové množství organických látek přítomných v zkoumaném vzorku vody sloužící jako nespecifický ukazatel kvality vody. Využitelný je taktéž pro sledovaní emisí vypouštěných do vod. Hlavní uplatnění však již od 70. let minulého století nalézá při kontrole kvality čištění pitných vod. Mezi přirozené zdroje organických látek ve vodě patří zejména rozkladné procesy organické hmoty, mezi antropogenní zdroje TOC řadíme pak veškeré úniky organických látek do odpadních vod z domácností, statků a nejrůznějších průmyslových provozů. Vysoký obsah TOC mění chemické složení a kyslíkový režim znečištěné vodní plochy, která se postupně stává pro celá vodní společenstva neobyvatelná až toxická. Voda s vysokými hodnotami TOC je absolutně nevhodná jako pitná voda, nevhodná je taktéž pro rekreační či jiné činnosti.
TOC může označovat i celkové organické látky vypouštěné v emisích do ovzduší. Označení TOC se používá většinou při měření emisí, které neumožňuje stanovení množství konkrétních organických látek, ale umožňuje stanovení celkového množství organického uhlíku v těchto látkách. Zařadit mezi ně např. polyaromatické uhlovodíky (mezi nimi je minimálně 12 prokázaných karcinogenů) nebo těkavé organické látky.
Podrobná charakteristika
TOC (Total Organic Carbon) je parametr ukazující celkové množství organických látek přítomných v zkoumaném vzorku vody sloužící jako nespecifický ukazatel kvality vody. Využitelný je taktéž pro sledovaní emisí vypouštěných do vod. Hlavní uplatnění však již od 70. let minulého století nalézá při kontrole kvality čištění pitných vod. Parametr je udáván v miligramech uhlíku na jeden litr vody.
TOC je jedním ze základních obecných testů kvality odpadních vody nejrůznějších průmyslových provozů, který velmi rychle dokáže odhalit zvýšené množství organického uhlíku a umožňuje následně přijmout konkrétní bezpečnostní/technologická opatření.
Podle závěrečné zprávy IZR z roku 2013 ohlášené úniky nebo přenosy TOC souvisely převážně s provozovnami, které se zabývají činnostmi spojenými s odpadními vodami, výrobou papíru či produkcí některých chemických výrobků. V únicích do vody jej v nadlimitním množství ohlásilo 14 provozoven a v přenosech v odpadních vodách 26 provozoven. Oproti předchozímu ohlašovacímu roku došlo ke zvýšení ohlášeného množství látky o 1 171 tun (v přenosech v odpadních vodách o 1 066 tun, u úniků do vody o 105 tun). Mezi největší producenty TOC patřily kromě čističek odpadních vod například společnosti Pivovary Staropramen s. r. o., Mondi Štětí a. s., nebo například společnost Škoda Auto a. s.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Voda s vysokými hodnotami TOC je absolutně nevhodná jako pitná voda, nevhodná je taktéž pro rekreační či jiné činnosti.
Výskyt v životním prostředí
Vysoké hodnoty TOC způsobují nevhodnost vody pro použití jako zdroje pitné vody a významně ovlivňují podmínky ve vodních ekosystémech. Vlivem vysokého obsahu organických látek dochází k stimulaci rozvoje organické látky štěpících mikroorganizmů, kteří svou činností spotřebovávají ve vodě rozpuštěný kyslík. S klesající nasyceností kyslíkem začínají prosperovat kolonie anaerobních mikroorganizmů, které nadále prohlubují degradaci ekosystému vedoucí až k vzniku tzv. anaerobní mrtvé vody. Znečištění vod organickými látkami je celosvětový problém zasahující sladké, ale především slané a brakické příbřežní vody snad všech kontinentů. Anaerobní vody jsou popsány například v oblastech Baltského moře, Černého moře, Jaderského moře i v okolí Thajského pobřeží. Kromě přirozených zdrojů organických látek, mezi které řadíme zejména běžné produkty všech živých organizmů a rozkladné procesy biomasy, je hlavním zdrojem organických látek v hydrosféře lidská činnost. Organické znečištění může pocházet prakticky z jakéhokoliv průmyslového provozu, jednu z hlavních rolí hrají municipální splaškové vody, ale i zemědělská činnost.
Synonyma
Celkový organický uhlík (TOC) (jako celkové C nebo COD/3) chemický vzorec * CLimity pro vodu
Roční průměr pro celkový fosfor je podle 401/2015 Sb. pro účely úpravy na vodu pitnou 4,5 mg/l, přípustné znečištění povrchových vod je 10 mg/l.
Pro hodnocení, zda povrchová voda vyhovuje užívání pro úpravu na vodu pitnou, se využijí rovněž ustanovení vyhlášky č. 428/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Pro pitné vody je dle vyhlášky 252/2004 Sb. je mezní hodnota pro TOC 5 mg/l (bez abnormálních změn). Stejný limit platí i pro teplou vodu vyrobenou z pitné i nepitné vody.
Limity pro odpady
V odpadních vodách (kg/rok) 50000
Tabulka
Tabulka: Zařazení látky v seznamu látek pro integrovaný registr znečišťování dle Nařízení Evropského parlamenu a Rady (ES) č. 166/2006, dle Nařízení vlády č. 145/2008 Sb. a dle Nařízení vlády č. 450/2011 Sb.
č. | číslo CAS | ohlašovaná látka | ohlašovací prahy v kg/rok | více informací | |||
A (ovzduší) |
B (voda) |
C (půda) |
D (odpady) |
o seznamu najdete | |||
76 | celkový organický uhlík (TOC) (jako celkové C nebo COD/3) | 50000 | zde |
Vysvětlivky:
A = ohlašovací práh pro emise do ovzduší
B = ohlašovací práh pro emise do vody a pro přenosy do vody
C = ohlašovací práh pro emise do půdy
D = ohlašovací práh pro přenosy v odpadech
Odkazy
https://en.wikipedia.org/wiki/Total_organic_carbon
http://pollution.unibuc.ro/?substance=48
http://worldoceanreview.com/en/wor-1/pollution/organic-pollutants/