Jedy v domácnosti

LIFE ChemBee project logo 300x257Ambasadoři bezpečné domácnosti pomáhají odstraňovat škodlivé látky z našich domovů

Co si představíte, když se řekne „nebezpečné chemické látky“? Zašlý tovární komplex s rezavým potrubím, ze kterého odkapává podezřelá tekutina jedovatě fosforové barvy? Nebezpečné chemické látky si obvykle spojujeme s těžkým průmyslem a znečištěnými místy v okolí chemických závodů. S mnoha nebezpečnými chemickými látkami se přitom setkáváme tam, kde se cítíme nejbezpečněji – v našich domácnostech. Je to proto, že čisticí prostředky, kosmetika a spotřební zboží obsahují mnoho škodlivých látek, které se uvolňují do okolního prostředí našich domovů. Tak se chemické látky dostávají do našeho těla a životního prostředí, kde někdy způsobují nevratné škody.

Tímto problémem se nyní zabýváme i my v Arnice díky projektu financovanému Evropskou unií.

Staňte se ambasadorem zdravé domácnosti

Hledáme aktivní dobrovolníky a dobrovolnice, kteří nám pomohou snížit naše vystavení nebezpečným chemickým látkám. Jak? Nejprve projdou školením o škodlivých látkách v domácnosti a získané znalosti poté budou předávat svým přátelům a rodině. Cílem je informovat co nejvíce lidí o tom, které výrobky a látky by měli ze svých domácností odstranit.

Škála škodlivých látek používaných ve věcech, se kterými každý den přicházíme do kontaktu, je obrovská: od látek narušujících hormonální soustavu v kosmetice přes toxické látky v čisticích prostředcích až po miliardy částic mikroplastů, které se nacházejí v téměř každé domácnosti.

Ambasadoři bezpečné domácnosti budou věnovat zvláštní pozornost výrobkům, které mohou vystavit nebezpečným chemickým látkám děti. Zejména ty jsou totiž vystaveny vyššímu riziku poškození zdraví.

Chcete-li se stát ambasadorem, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Žijte lépe a bez jedů

Například jak nakupovat méně, ale lépe, které ekoznačky slouží jako vodítko, nebo jak můžete svou rodinu chránit před jedy správným větráním a úklidem.

Kromě informací o nebezpečných látkách v konkrétní domácnosti dostanou navštívené rodiny a jednotlivci mnoho cenných tipů pro zdravější život s nízkou ekologickou stopou a čistší životní prostředí.

Loga partneru

Projekt je financován EU LIFE programem (LIFE21-GIE-DE-LIFEChemBee/101074245). Partnery projektu jsou vedle Arniky i nevládní organizace z Německa, Portugalska, Rakouska, Řecka, Švédska, Polska, Francie a Finska.         

LIFE ChemBee project logo 300x257                                                                           life                                                                                     

Toxické látky

Prosazujeme svět bez toxického znečištění a důsledný zákaz zdraví i přírodě nebezpečných látek a odpadů

Řeky bez jedů Plasty Databáze chemických látek Globální znečištění Česko bez jedů Scan4Chem Znecistovatele.cz

Odpady

Protože nejlepší odpad je takový, který vůbec nevznikne, Arnika prosazuje prevenci vzniku odpadů a jeho recyklaci. Varujeme i před riziky spalování odpadů.

Odpadový Oskar Tipy na předcházení vzniku odpadů Kampaň Nespaluj, recykluj! Odpady v zahraničí Web Nespaluj, recykluj Web koalice Pro 3R

Stromy

Chráníme stromy a aleje podél silnic, ve městech a obcích i ve volné krajině. Chráníme tím zdravé životní prostředí, biodiverzitu i živočichy, kteří ve stromech žijí.

Jak zachránit strom Alej roku Tour de aleje Konference a semináře Poodří žije

Řeky

Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura a udržení přírodní rozmanitosti.

Živé Labe Kanál Dunaj-Odra-Labe