Endokrinní disruptory
Co to jsou endokrinní disruptory?
Na světě se dnes vyrábějí statisíce syntetických chemických látek, z nichž některé působí negativně na lidský organismus tím, že blokují či naopak napodobují přirozené hormony a jejich funkce.
Endokrinní systém hraje zásadní úlohu u mnoha významných biologických a fyziologických funkcí a narušení jakékoli jeho části může vést k nemocem nebo i úmrtí. Nedostatečná produkce nebo nadprodukce některých hormonů, například hormonů štítné žlázy, může vést k poruchám metabolismu a k mnoha fyzickým i neurobiologickým změnám, protože hormony štítné žlázy hrají zásadní roli při každodenním chodu buněčného metabolismu a správném fungování mozku. Mezi další hormonální dysfunkce patří neplodnost, poruchy růstu, poruchy spánku a řada dalších chronických i akutních nemocí. Pro zdravý život je tedy nutné, aby endokrinní systém produkoval správné množství hormonů, a aby žlázy dokázaly správně přizpůsobit produkci hormonů změnám v životním prostředí.
Jak působí endokrinní disruptory?
Je prokázáno, že různé chemické látky přispívají k narušení hormonální rovnováhy v lidském těle. Chemické látky v prostředí mohou ovlivňovat i budoucí generace. Pokud je tělo člověka zatíženo chemickými látkami, mohou tyto látky působit i na jeho sperma nebo vajíčka.
Endokrinní disruptory mohou také působit na zárodečné buňky, ze kterých se tvoří vajíčka a spermie, a tím vyvolávat účinky, které se projeví až u následujících generací. Pokud je působení vystavena těhotná žena, je mu vystaveno i její nenarozené dítě, a dokonce i zárodečné buňky dítěte, ze kterých by se jednoho dne měla narodit její vnoučata. Tím jsou zasaženy v tentýž moment hned tři generace.
Nejcitlivější jsou ke vlivům endokrinních disruptorů děti do pěti let a těhotné ženy. Za posledních dvacet let významně stoupla četnost pediatrických onemocnění souvisejících s endokrinním systémem. Jedná se například o problémy s mužskou plodností (kryptorchismus, hypospadie, rakovina varlat), časný nástup puberty u dívek, leukemii, nádory mozku nebo neurobehaviorální poruchy.
Endokrinní disruptory a plasty
Při výrobě umělých hmot je využíváno mnoho potenciálně nebezpečných chemických látek, buď jako součást samotného plastu, nebo jako přídavná látka, která má materiálu zaručit určitou kvalitu, například stálobarevnost nebo pružnost. Tyto chemické látky zůstávají v materiálu, takže plastové výrobky obsahují a uvolňují mnoho nebezpečných chemikálií. Uvolňování endokrinních disruptorů zejména z plastů budí obavy, protože tyto látky prokazatelně zasahují do funkcí rozmnožovací soustavy, metabolismu, štítné žlázy, imunitního systému a nervové soustavy. Mnoho mezinárodních vědeckých společností, například Endokrinologická společnost, a zdravotních organizací se proto zapojuje do debat, předkládá vědecké důkazy vládám, prodejcům, výrobcům a dalším aktérům, a snaží se přispět k přijetí opatření na regulaci endokrinních disruptorů. Podrobnější informace o vlivu endokrinním disruptorů na lidské zdraví najdete v knize Plasty, endokrinní disruptory a zdraví.
Které látky patří mezi EDCs?
Mezi dobře známé příklady endokrinních disruptorů patří bisfenol A (BPA) používaný v polykarbonátech, případně další látky ze skupiny bisfenolů. Mezi endokrinní disruptory se řadí i mnoho dalších přídavných látek v plastech, jako jsou ftaláty, zpomalovače hoření, per- a polyfluoroalkylové látky nebo těžké kovy. Výsledky stěžejních výzkumů endokrinních disruptorů, jejich výskytu a široké škály zdravotních účinků vyvolávají značné obavy z působení těchto chemických látek.
Budou endokrinní disruptory v dohledné době zakázány?
Evropská unie se ve své Strategii pro udržitelnost chemických látek vypracované v rámci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) zavázala "výrazně zvýšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými chemickými látkami a věnovat zvláštní pozornost zranitelným skupinám obyvatelstva, přičemž speciální pozornost si zaslouží postupné vyřazování nejškodlivějších látek, mezi něž patří mimo jiné endokrinní disruptory, chemické látky ovlivňující imunitní a dýchací systém, ze spotřebitelských výrobků, jako jsou hračky, předměty péče o děti, kosmetika, čisticí prostředky, materiály přicházející do styku s potravinami a textilie, pokud se neprokáže, že jejich používání je pro společnost nezbytné".
Zatím nebyla bohužel zakázána žádná látka jen na základně jejího vlivu na hormonální systém. Endokrinologové a ekologové požadují, aby byla zakázána celá skupina těchto látek co nejdříve.