Rozhlasový rozhovor s Ing. Janou Altunkaya, která v Arnice vede projekt Zachovejme IRZ.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá omezení tzv. "Integračního registru znečišťovatelů", do kterého musely jednotlivé továrny a firmy hlásit počty vypuštěných znečišťujících látek. V případě, že by omezení prošlo, ocitly by se mimo dohled například karcinogenní styren nebo formaldehyd.
Rozhovor si poslechněte zde:
http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/takesestalo/_zprava/948827
Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci ekoauditu české legislativy podle sdružení navrhuje, aby své emise a informace o odpadech ohlašovaly do veřejného Integrovaného registru znečišťování (IRZ) jen firmy, jejichž činnost sleduje evropský registr úniků.
„Tím by se změnila stávající praxe, kdy si každý občan může dohledat, jaké látky vypouští jakákoliv továrna nebo jiný průmyslový či zemědělský podnik v jeho okolí do ovzduší, vody a půdy a také do odpadů,“ vysvětluje Jana Altunkaya z ekologického sdružení Arnika.
Český registr vznikl dříve než evropský a podle aktivistů více odpovídá potřebám lidí. Evropský je podle nich pouze databází, ze které se dá těžko odvodit dopad emisí na životní prostředí. Zjistit se z něj nedá především produkce emisí z menších provozů.
Pracovní skupina složená ze zástupců krajů, ministerstev, podniků a nevládních organizací se nad návrhem seškrtat registr sejde v úterý 20. září. Záměr potom projedná vláda.
Ministerstvo průmyslu podle ekologů argumentuje úsporami ve výši až tří miliard korun. Na každý provoz by tak podle Arniky vyšla úspora 10.000 korun, což by žádný podnik nepoložilo ani nezachránilo.