Jihlavsko – Nelichotivé informace o známých znečišťovatelích na Vysočině, v čele s jihlavským Kronospanem, mohou do budoucna zůstat pod pokličkou.
Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž usiluje o změny v Integrovaném registru znečišťovatelů, kam firmy přiznávají, jak znečišťují vzduch. Každý občan si může dnes v registru dohledat, co podniky do ovzduší, vody a půdy vypouštějí.
Z registru by podle sdružení Arnika zmizely například oba provozy podniku Kronospan, které dominují na předních příčkách v krajském i republikovém žebříčku největších znečišťovatelů karcinogenními látkami.
„Není to tak dávno, kdy představitelé Kronospanu tvrdili, že to, co stoupá z komínů závodu, je jenom pára," vzpomíná vedoucí pobočky Arniky v Jihlavě Jana Vitnerová. „Dnes víme, kolik zdraví škodlivých látek tu páru doprovází. Omezení Integrovaného registru znečišťovatelů by znamenalo velký krok zpět k temnému nevědomí," soudí Vitnerová.
Podle Arniky jihlavský podnik Kronospan v žebříčcích největších znečišťovatelů figuruje kvůli emisím formaldehydu, které v roce 2009 dokonce opět navýšil.
„Sdružení Arnika se na nás obrátilo, jakmile zjistilo meziroční navýšení emisí formaldehydu. My jsme jim vysvětlili, že došlo k nárůstu číselných hodnot díky metodické změně při měření emisí pro rok 2009. Sdružení naše prohlášení akceptovalo a na zmiňované nesrovnalosti ve studii i poukázalo," konstatoval minulý rok po zveřejnění výsledků technický ředitel Kronospanu Michal Diviš.
Kromě obou provozů dřevozpracujícího podniku by napříště nemusely ohlašovat znečištění například firmy pracující s plasty a lamináty ani elektroprůmyslové podniky. Veřejnost by přišla také o většinu informací o chemických látkách v odpadech.
Dalším příkladem diskutabilního dopadu zamýšlených škrtů v Integrovaném registru znečišťovatelů na Vysočině by mohl být závod Motorpal z Jihlavy. „Zabývá se výrobou vstřikovacích systémů do dieslových motorů a kvůli vysokým emisím tetrachlorethylenu se umístil v roce 2008 mezi největšími znečišťovateli rakovinotvornými a potenciálně rakovinotvornými látkami na Vysočině," dodala mluvčí Arniky Zora Kasiková.
K seškrtání povinností má dojít v rámci takzvaného ekoauditu české legislativy. Pracovní skupina Integrovaného registru znečišťovatelů, složená ze zástupců ministerstev, krajů, podniků a nevládních organizací, se sejde na podzim. Záměr poté dostane na stůl ke konečnému projednání vláda. Data v registru znečišťování jsou zveřejňována od roku 2004 vždy ke 30. září, a to za předchozí rok.
http://jihlavsky.denik.cz/zpravy_region/ekologove-bojuji-za-informace-o-nejvetsich-znecist.html