Arnika dnes v Ostravě zahájila výstavu o chemických haváriích

21.3.2007 - OSTRAVA | Tiskové zprávy
Obyvatelé Ostravy mají ode dneška možnost shlédnout fotografickou výstavu sdružení Arnika „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“. Výstava nabízí průřez nejznámějšími haváriemi průmyslových podniků, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Fotografie doplňují informace o příčinách i důsledcích těchto katastrof a nabízí případně i možnosti prevence.
Podle mluvčího Arniky Marka Jehličky by mohla výstava Ostravany zaujmout, neboť jim téma chemických havárií není vzdálené. V ostravské chemičce BorsodChem došlo v letech 2002 až 2005 ke čtyřem nehodám (1). V roce 2002 zde například explodoval havarijní zásobník s nitrobenzenem a kyselinou sírovou. O dva roky později pak ve výrobně anilinu došlo k explozi vodíku a k následnému požáru. „Lidé z okolí chemičky tehdy v médiích vyzývali její vedení k zajištění lepší bezpečnosti. Jsou si vědomi toho, že se jich riziko havárií týká a na výstavě mohou získat zajímavé informace,“ uvedl Jehlička.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s chemickou výrobou. Zároveň chceme upozornit na alternativní řešení v podobě zavádění nejlepších dostupných technologií, důkladného zabezpečení chemických provozů či na zavedení a důsledné uplatnění nové evropské legislativy známé pod zkratkou REACH, která by měla přinést přísnější kontrolu chemických látek,“ vysvětlil smysl výstavy Kamil Repeš ze sdružení Arnika.

Vedle záběrů z nechvalně proslulé bhopálské tragédie či katastrofy v Sevesu mohou lidé na výstavě vidět i výjimečné záběry z České republiky. Mezi unikáty patří letecký snímek nezávislého novináře a fotografa Václava Vašků, kterému se podařilo vyfotit únik chlóru ze Spolany Neratovice při povodních v roce 2002. Jeho fotografie zachycující žlutý chlórový mrak nad zatopenou chemičkou patrně nemá ve světě obdoby.

„Spolana Neratovice do poslední chvíle tvrdila, že její továrna je zcela zajištěná a žádné nebezpečí nehrozí. Chtěli jsme vidět situaci zblízka a snažili jsme se dostat na místo nejprve lodí. Oblast však byla uzavřena armádou, takže jsme začali shánět letadlo či vrtulník. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme našli pilota, který byl ochotný nad Spolanu letět, ačkoliv vzdušný prostor byl v tu dobu také uzavřen. Při svém pátrání po těchto záběrech jsem nenarazil na žádnou podobnou fotografii, jakou je únik chlóru se Spolany,“ popsal vznik fotografie Václav Vašků.

Výstavu Arniky „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ mohou zájemci navštívit ode dneška do 20. dubna v Knihovně města Ostravy (Ústřední knihovna /v pasáži/, Ulice 28. října 2). Výstava měla svoji vernisáž 14. září 2006 v Ústí nad Labem. Od té doby putuje po městech České republiky. Zatím ji shlédli lidé v Děčíně, Jihlavě, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích.
Bližší informace o výstavě najdete ZDE

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu