Arnika pomohla otevřít informační centrum o toxických látkách v Bělorusku

26.12.2011 - MINSK, BĚLORUSKO | Tiskové zprávy
Arnika v uplynulém týdnu ve spolupráci s běloruskou environmentální organizací otevřela informační centrum v Minsku zaměřeného mimo jiné na problematiku odpadů a toxických látek. Zaměstnanci centra poradí běloruské veřejnosti, jak se aktivně zapojit do procesu rozhodování o chemické bezpečnosti a kde hledat informace.

Chemická bezpečnost ovlivňuje kvalitu života lidí po celém světě a tedy také v Bělorusku. Ze strany místních obyvatel i zákonodárců je dané problematice věnovaná bohužel velmi malá pozornost. Občané nejsou dobře informováni o chemických látkách ve výrobcích a v životním prostředí.

 „Věříme, že informační centrum pomůže zvýšit zájem veřejnosti o problematiku odpadů a chemické bezpečnosti v Bělorusku. Rádi bychom, aby naše snaha vedla k aktivnímu zapojení místních obyvatel do řešení lokálních problémů“, říká Eugeniy Lobanov, vedoucí programu běloruské nevládní organizace CES (Centre for Environmental Solutions).

Ambicí nově vzniklého centra je zvýšení povědomí o chemické problematice i odpadech a nasměrování zájmu veřejnosti i politiků v Bělorusku k otázkám chemické bezpečnosti. Informační centrum zpřístupní informace o chemické a odpadové problematice a chemickém managementu. Veřejnost, vzdělávací instituce nebo novináři obdrží veškeré konzultace i tištěné materiály zdarma. V brzké době budou spuštěny také internetové stránky.

„Jsem velmi rád, že Arnika mohla poskytnout své odborné zkušenosti, zázemí i kontakty a dopomoct tak k otevření prvního informačního centra tohoto ražení v Bělorusku. Existence nevládní instituce, která poskytuje nezávislé informace, rady a konzultace v otázkách chemické bezpečnosti, toxických látek v produktech odpadů je pro spotřebitele velkým přínosem,“ podotýká Matěj Man z Arniky, účastník včerejšího otevření informačního centra v Minsku.

Veřejné informační centrum otevírá běloruská environmentální organizace (Centre for Environmental Solutions) ve spolupráci s Arnikou v rámci mezinárodního projektu „Posílení účasti veřejnosti v rozhodování a implementace SAICM (Strategický přístup k mezinárodnímu nakládání s chemickými látkami) v Bělorusku.“

Informační centrum bude v rámci svých aktivit připravovat vzdělávací semináře, workshopy, besedy a diskusní kulaté stoly zaměřené na problematiku toxických látek a odpadů.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu