Arnika vyzvala Spolanu, aby řekla, kdy přestane znečišťovat prostředí rtutí

29.1.2004 - MĚLNÍK | Tiskové zprávy
Sdružení Arnika dnes vyzvalo ředitele Spolany Neratovice Ing. Miroslava Kulihu, aby jeho podnik přestal vyrábět chlor s použitím rtuti. Jedná se totiž o velmi toxickou látku (1), která kontaminovala nejen areál chemičky, ale i okolní pozemky a řeku Labe. Spolana vypouští do životního prostředí řádově stovky kilogramů rtuti ročně (2). Vysoké koncentrace rtuti (sedminásobně překračující limit) byly nalezeny v rybách z vodní nádrže u Mlékojed (3).
Arnika proto vyzvala ředitele Spolany, aby dal veřejnosti jasnou odpověď na to, do kdy a jak nahradí rtuť ve výrobě Spolany. „Toxická rtuť, která neustále uniká ze Spolany, není při výrobě chloru nezbytně nutná. Rtuti se lze vyhnout použitím takzvané membránové technologie,“ uvedla vedoucí kampaně Stop nebezpečí ze Spolany Hana Kuncová ze sdružení Arnika.

Podle Kuncové bude muset Spolana rtuť dříve či později stejně opustit, aby vyhověla zákonu o integrované prevenci znečištění. Ten totiž požaduje, aby byly podniky vybaveny takovou technologií, která odpovídá definici nejlepší dostupné technologie. Tak ostatně zní i požadavky Evropské unie. „Ve světě se používají tři technologie výroby chloru. Ta, kterou používá Spolana, je z hlediska dopadů na životní prostředí nejhorší z těchto tří variant,“ upozornil vedoucí programu Toxické látky a odpady RNDr. Jindřich Petrlík.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník,vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu