Bezpečný provoz mohou železničáři zajistit i bez porušení zákona

6.11.2014 - ČR / PRAHA | Tiskové zprávy
I tyto břízy patří mezi takzvané nežádoucí dřeviny. Kolik podobných bude muset nejen v Jeseníkách, ale v celém Česku padnout?
Vratislav Vozník
Arnika v debatě o stromech okolo železnic rozhodně nepožaduje, aby platil absolutní zákaz kácení v ochranném pásmu dráhy. To by byl velice zjednodušený pohled na věc. Nevládní organizace akceptuje fakt, že na řadě míst je v současné době kácení nevyhnutelné. Není ale akceptovatelné, aby v právním státě státní organizace Správa železniční dopravní cesty okázale ignorovala platné zákony, řídila se jen těmi, které se jí hodí, a odmítala respektovat pravomocná rozhodnutí úřadů.

 

„Bezpečnost provozu na železnicích je i pro Arniku prioritou, problémem ale je, jak k zajištění bezpečnosti Správa železniční dopravní cesty přistupuje. V krajní nouzi, pokud je strom v havarijním stavu a bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu nebo životy lidí, může kácet SŽDC už dnes bez jakýchkoli povolení. Pokud stromy v havarijním stavu nejsou, musí požádat o povolení orgán ochrany přírody. Je na něm, aby při rozhodování zvážil všechny okolnosti, tedy i bezpečnost provozu, a ve stanovené lhůtě rozhodl. Pravomocné rozhodnutí, jak má SŽDC postupovat, padlo v červnu, času pro podání žádostí o kácení i pro rozhodování úřadů bylo dost. Kompletně vykácet stovky metrů čtverečních šípkových keřů nebo stromy stojící 80 metrů od kolejí už podle nás s bezpečností provozu příliš nesouvisí,“ říká vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

„Jedním z hlavních viníků současného stavu není nikdo jiný než samotná Správa železniční dopravní cesty. Dlouhodobě se nevěnovala patřičné údržbě, o stromy a keře se nestarala, byť jí to zákon ukládá, a teď volí to nejjednodušší řešení, tedy rozsáhlá kácení. Vyvinit z pochybení ji nemůže ani posudek, který si za asi šedesát tisíc nechala zpracovat soukromou advokátní kanceláří. Místo rozsáhlého kácení a utrácení za právníky by bylo vhodnější jednat podle zákona a s příslušnými úřady hledat taková řešení, která zajistí bezpečnost dopravy a zároveň co nejméně poškodí přírodu,“ dodává mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Nevládní organizace ještě dodává, že pokud mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský tvrdil, že kácí zeleň jen výběrově, nemluvil pravdu. Arnika má informace o plošných káceních na řadě míst republiky.

 

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu