Braňme řeky a ty, kteří za ně bojují!

14.3.2019 - BOSNA A HERCEGOVINA | Tiskové zprávy
Svoboda řek. Přehrada Idbar na řece Baščici se prolomila krátce po zbudování v roce 1959
FOTO: Dinno Kasalo
Vzhledem k plánům na výstavbu velkého počtu vodních elektráren na řekách Bosny a Hercegoviny hrozí, že balkánská fedace přijde o své největší přírodní bohatství. Řeky a voda jsou společným darem pro nás i budoucí generace. Orgány s rozhodovací pravomocí je však často považují pouze za nástroj pro rychlý profit jednotlivců. Destrukce, kterou divoká výstavba přehrad a vodních elektráren způsobuje přírodě i lidem, je trvalá a nevratná, varuje Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny při příležitosti 14. března, Mezinárodního dne akcí pro řeky.

„V Bosně a Hercegovině bojuje proti vodním elektrárnám a za ochranu řek řada jednotlivců a sdružení. Při příležitosti 14. března chceme zdůraznit úlohu ochránců řek, mezi zejména žen, které letos přilákaly silnou mezinárodní pozornost. V Bosně a Hercegovině pozorujeme úspěšný příklad v boji žen z Kruščice, stejně jako v úsilí mnoha dalších žen o zachování řek v jejich komunitách,“ uvedla koalice.

Organizace po celém světě dnes jednomyslně poukazují na to, jak důležité jsou naše řeky, jak důležitý je přístup k čisté tekoucí vodě a že ženy musí mít právo hlasovat při rozhodování o využívání vody.

V Kruščici to byly právě ženy, které se poprvé postavily za obranu své řeky před zničením zbudováním dvou vodních elektráren. Vesničané vytrvali na příjezdové cestě k řece celkem 505 dní a ve dne i v noci stavebním strojům nedovolili projet. Kromě toho odolali násilným útokům ze strany speciálních policejních jednotek vyslaných k uvolnění silnice, ale přesto se nevzdali. Zůstali až do konce a nakonec zvítězili.

„Přežili jsme všechno. Útoky, chaos, řev, křik a zranění... hrozné scény. Nicméně se nám podařilo ubránit naši řeku. I dnes, když přejedu náš most, vzpomínám na tyto strašné scény a analyzuji naše statečné úsilí," říká Maida Bilal, mluvčí statečných žen z Kruščice, a dodává: "Společně jsme byli v našem odporu mnohem silnější."

Mnoho dalších komunit v Bosně a Hercegovině má své aktivisty, kteří statečně bojují za ochranu řek. V kampani za záchranu řeky Doljanky působí také několik žen. Naza Spahić z občanského sdružení Za Doljanku z Jablanice poukazuje na to, že ona a její kolegyně se zapojili do boje hned od prvních protestů proti výstavbě malých vodních elektráren.

„V našem sdružení je významný počet žen a dívek, které se aktivně podílely na práci sdružení a bojovaly proti výstavbě vodních elektráren na řece Doljanka, ale i v rámci dalších aktivit. a to opravdu vyžaduje velkou oddanost a naši členové jsou velmi oddaní," zdůraznila Spahić.

Koalice pro ochranu řek Bosny a Hercegoviny dnes uspořádá symbolickou akci prostřednictvím sociálních médií. Uživatelé Facebooku mohou v průběhu následujícího týdne upravovat své profilové fotografie rámečkem "Svoboda řek“ a podporovat tak boj o ochranu řek.

Aktivity koalice můžete sledovat na Facebooku nebo na webových stránkách.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu