C13H12BrCl2N3O
Bromuconazol je uměle vytvořená organická sloučenina používaná jako fungicid. Patří do skupiny triazolů a uplatnění nalézá především proti černé skvrnitosti růží, často je používán v uzavřených sklenících. Do prostředí se dostává především při samotné aplikaci, riziko může představovat i výroba, manipulace a nevhodná likvidace. V atmosféře je často vázán na pevné částice a klesá k zemi, v plynné fázi podléhá rozkladu v rámci dnů. V půdě je nemobilní, za anaerobních podmínek velmi stabilní, data o biodegradaci nejsou dostupná. Z půdy ani vody nedochází k zpětnému odparu do ovzduší. Ve vodě je vázán na pevné částice a sedimentuje, bioakumulace ve vodních organizmech je střední. Do těla může tato látka proniknout přes dýchací soustavu a trávicí trakt, při manipulaci je možný i kožní přenos. Při akutní expozici může dojít k poruchám nervové soustavy projevujícím se sklíčeností. Z pokusů na zvířatech vyplívá, že při dlouhodobé expozici dochází k poškození správné funkce jater. V EU je tato látka povolena.
Tato látka se do lidského těla může dostat vdechnutím nebo požitím. Mezi účinky krátkodobého působení patří: vliv na nervový systém po požití látky, sklíčenost. Dlouhodobé nebo opakované vystavení látce má dopady na játra (léze tkáně), narušení funkce jater. Bromuconazol nezvyšuje citlivost pokožky.
V půdě za přístupu kyslíku vykazuje bromuconazol vysokou až velmi vysokou persistenci a vytváří množství menších (< 10% AR) metabolitů. Mineralizace je omezená, což vysvětluje, že AR po 100 až 120 dnech činí pouze1-4.4%. Vytváření neextrahovatelných reziduí pokleslo, proto po 100 až 120 dnech to bylo 5-17.6 % AR. Laboratorní studie fotolýzy půdy ukázala, že fotolýza může přispívat k rozpadu bromuconazolu na povrchu půdy. Bromuconazol je v zásadě stabilní ohledně hydrolýzy a nepředpokládá se, že fotolýza představuje v procesu rozpadu této chemické látky v přírodním vodním prostředí nějaký významný proces. Potenciál ke kontaminaci povrchové nebo podzemní vody nemůže být odpovídajícím způsobem posouzen, protože nejsou k dispozici spolehlivé údaje týkající se doby rozpadu v půdě v terénních podmínkách.
http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+7419 http://www.cdc.gov/niosh/ipcsneng/neng1264.html http://www.epa.gov/pesticides/chem_search/reg_actions/registration/fs_PC-120503_01-Nov-02.pdf