Černá stavba vedle InterContinentalu? Na Staroměstskou bránu běží územní řízení

5.2.2021 - PRAHA | Tiskové zprávy
Foto: archiv Arniky
Investiční skupina R2G se v rámci “revitalizace a rozšíření veřejného prostoru” v okolí InterContinentalu chystá postavit na náměstí Miloše Formana třípatrovou obchodně-administrativní budovu, tzv. Brand Store. Má to však háček. Náměstí je podle územního plánu nezastavitelné a navrhovaná stavba tam nemá podle platných předpisů co dělat. Nepřejí si ji ani místní obyvatelé, kteří jako spolek Občané Prahy 1 proti výstavbě vypsali už druhou petici.

praha mpz pink“Jde o ukázkové upřednostňování zájmů developerů před zájmy města a jeho obyvatel. Povolení obchodně-administrativní budovy na úkor veřejného prostranství by bylo nezákonné a stalo by se nebezpečným precedentem. Samotné místo nutně potřebuje revitalizaci v podobě odpočinkové zóny se stromy kvůli ochlazení a zadržování vody a nikoliv další výlohy pro luxusní zboží,” upozorňuje Václav Orcígr z Arniky. 

Mohl by být tento článek zajímavý pro vaše přátele?

Upozorněte je na něj hned teď: 

 

Sdílením novinky pomůžete šířit důležité informace o dění ve vašem okolí a o aktivitách Arniky.
Mockrát děkujeme!

Přestože je území v okolí InterContinentalu stabilizované, nezastavitelné a součástí Pražské památkové rezervace a zároveň probíhá řízení o prohlášení budovy hotelu včetně náměstí a zahrady za kulturní památku, záměr získal posvěcení od magistrátních památkářůmagistrátního odboru rozvoje a Institutu plánování a rozvoje (IPR), přičemž IPR sám upozornil investora, že výstavba si vyžádá změnu územního plánu. Magistrát se navíc nepravdivě snaží přesvědčit veřejnost, že jde o transformační území určené k zástavbě a tím nahrává investorovi. Úředníci tím zcela popírají důvod nového pojmenování po slavném režisérovi, které mělo napomoci, aby v budoucnu k zastavění prostoru nedošlo. Zastavitelné území se chystá z náměstí udělat až Metropolitní plán, který ještě není zdaleka hotový.

Proti záměru se postavili dotčení sousedé už v roce 2018, kteří v tištěné petici jasně zástavbu posledních volných veřejných prostor v hustém centru odmítli. Během pouhých deseti dnů získali 2 tisíce podpisů a v současné době sbírají podpisy pod druhou petici v elektronické podobě. Stavební úřad se pokusil minimalizovat zásahy dotčených vlastníků z okolí tak, že rozhodnutí o zahájení územního řízení pouze vyvěsil na úřední desku. Splnil tím zákonnou povinnost, přestože obvykle informuje dotčené obyvatele písemně.

Nový vlastník pozemků skupina R2G a architektonické studio TaK Architects se zaštiťují výsledkem domnělé “participace”, podle které nikdo proti výstavbě neprotestoval. Ve skutečnosti proběhlo pouze dotazníkové šetření s předem zvolenými otázkami a škálou odpovědí. Dotaz, zda lidé s výstavbou souhlasí, zcela chyběl.

Na průběh "participace" očima Občanů Prahy 1 se můžete podívat níže

Výstavba budovy na náměstí Miloše Formana je součástí “revitalizace a rozšíření veřejného prostoru o velkorysá pobytová místa pro veřejnost” v rámci rozsáhlé rekonstrukce brutalistního hotelu InterContinental. Pod líbivým označením se skrývá zastavění posledních volných ploch v této části Prahy, protože kromě třípatrové budovy Brand Store jsou v plánu další dvou až třípatrové budovy a přístavby v linii Pařížské třídy tzv. Concept Store na náměstí Curieových, rekonstrukce přilehlé budovy Golden Prague Residence a zástavba zahrady mezi budovou hotelu a nábřežím přístavbami, konferenčním sálem a monumentálním schodištěm. Součástí je i rozšíření garáží pod celou úrovní náměstí Miloše Formana.

Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu