Češi změří kvalitu ovzduší na Ukrajině. Pomohou nově vyvinuté měřáky

11.11.2019 - PRAHA / IVANO-FRANKIVSK | Tiskové zprávy
FOTO: Eco City
Odborníci z ukrajinské organizace Eco City spolu s českým spolkem Arnika přišli s novou technologií monitorovacích stanic kvality ovzduší. Ekologové za pomoci záporožské organizace Dziga umístí dvacet pět přístrojů do významných průmyslových městech na východě Ukrajiny – Charkova, Kryvého Rihu, Dnipra, Kramatorsku a právě Záporoží. Všechny měřicí stanice by měly být nainstalovány a spuštěny do konce tohoto roku.

Novou generaci stanic pro nezávislé monitorování kvality ovzduší „Oxygen“ vyvinuli technici z ivano-frankivské nevládní organizace za asistence odborníků české Arniky. Ta pomáhá obyvatelům Ukrajiny bojovat proti průmyslovému znečištění díky podpoře Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR. Nové technologie poskytnou ekologům výjimečně spolehlivé údaje o koncentraci toxických látek v ovzduší.

„Stanice mají kromě nových funkcí také vylepšený design, který zohledňuje zvláštnosti měření kvality ovzduší v obytných oblastech. Hodláme je umístit přímo bytů a domů místních, abychom získali co nejpřesnější a nejrelevantnější údaje. Potřebovali jsme efektivní, jednoduché a cenově dostupné technické řešení, které bylo vyvinuto až po řadě technických inovací,“ líčí Anna Zagrebelna, koordinátorka projektu ‚Kampaň za čistý vzduch ve východo-ukrajinských městech’.

Na rozdíl od tradičních prachoměrů bude stanice „Oxygen“ zaznamenávat sedm indikátorů kvality vzduchu: suspendované částice PM10 a PM2.5, oxid dusičitý, oxid uhličitý, amoniak, formaldehyd, povrchový ozon a celkovou organickou hmotu. Pět z těchto látek je zařazeno na prioritním „seznamu A“, podle kterého se posuzuje na Ukrajině kvalita vzduchu v souladu s vládním nařízením o monitoringu ovzduší.

Vylepšená funkčnost umožní nejen získat průběžné údaje o kvalitě vzduchu, ale také shromažďovat velké množství dat pro dlouhodobá vyhodnocení, předpovídání indexu znečištění a zdravotních rizik.

V těchto dnech vybírají odborníci z Arniky a Dzigy nejvhodněji místa pro umístění monitorovacích stanic za přispění místních iniciativ. Podrobná prezentace technického řešení a instalace měřáků proběhne v následujících měsících, pravděpodobně do konce listopadu.

Znečištění ovzduší je na Ukrajině každoročně odpovědné za smrt desítek tisíc lidí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2016 zemře na tragickou kvalitu ovzduší ročně více než 30 000 tamních obyvatel, ještě větší počet z nich trpí dlouhodobě různými plicními onemocněními včetně rakoviny.

 

ua logos ecocity

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu