Crystal je podle Pražanů nejošklivější porevoluční stavbou a Skleněným peklem

11.4.2016 - Praha | Tiskové zprávy
Crystal je pražským Skleněným peklem
Arnika
Rozdíl osmi hlasů lze označit za velmi těsný. Přesto je rozhodnuto: držitelkou titulu Skleněné peklo pro nejošklivější stavbu posledního čtvrtstoletí je budova Crystal na Vinohradské třídě. V těsném závěsu se umístil hotel Don Giovanni, který byl za nejošklivější moderní budovu v Praze často označován v minulosti. Na křižovatce Vinohradské a Želivského tak dnes při vyhlášení výsledků došlo k pomyslnému předání této štafety o 350 metrů blíže k centru města. Třetí místo přisoudili hlasující budově OC Quadrio. V anketě pořádané spolkem Arnika byla zvolena i nejlepší moderní stavba. Titul Pražský klenot si odnáší oceňovaná budova Národní technické knihovny v Dejvicích.

„Obecně se dá říci, že lidé příliš nevítají stavby, ze kterých necítí užitek. Mezi takové patří například velké kancelářské budovy, které slouží prakticky jen svým pracovníkům. Specifickým případem je pak stavba na místě, které si lidé zvykli využívat jinak. Domnívám se, že to se stalo v případě pozemku Quadria, který lidé po desetiletí využívali jako náměstí,“ říká k výsledkům Michal Křivohlávek, odborník Arniky na územní plánování.

Kromě velkých a výrazných staveb se ale velmi vysoko umístila například i prodejna Billy na Letenském náměstí. V žebříčku nejkrásnějších staveb se pak kromě budovy NTK objevil i druhý Tančící dům a nový Trojský most.

„Na druhou stranu lidé logicky oceňují veřejné stavby. Mezi pěticí výherců Pražského klenotu můžeme najít knihovnu, nový most či kostel,“ doplňuje Křivohlávek k výsledkům ankety Pražský klenot.

Vysledovat alespoň v omezené míře názory a hlediska Pražanů na nově vznikající tvář města, bylo také hlavním cílem ankety. Podle Arniky by se totiž mělo při rozhodování o budoucí podobě Prahy s názorem obyvatel města počítat.

Praha nyní připravuje nová pravidla, podle kterých se bude dalších dvacet let stavět. První návrh plánu dostal magistrát na stůl loni 30. listopadu. Dokument, o kterém radní do té doby věděli jen minimum, byl v takovém stavu, že se ho báli zveřejnit. Metropolitní plán by měl být po další vlně konzultací dopracován do letošního 30. května. V současnosti mají plán k dispozici pouze zastupitelé hlavního města a všichni starostové městských částí. Neprůhlednost vznikajícího dokumentu kritizují i odborníci. „Příprava nového územního plánu je ukázkovým příkladem toho, jak držet veřejnost co nejdál od rozhodovacích procesů. Za tři čtvrtě roku jsme se nedozvěděli nic opravdu konkrétního o tom, co v návrhu bude," řekl například architekt Karel Maier v rozhovoru pro média z 1. dubna.

Ale již nyní z plánu unikají překvapivé informace. Nově by se měly stát součástí zastavitelného území všechny parky a zahrádkové osady. Na půlměsíci z Pankráce přes Holešovice do Libně by mohly vyrůst další výškové domy.

„Praha je obětní beránek experimentu, o kterém nikdo nevěděl, jak bude vypadat. Musíme se ptát, komu a čemu plán slouží? Má sloužit především stavebnímu úřadu, který musí rozhodnout často k nelibosti některé ze stran a své rozhodnutí musí obhájit před zákonem,“ řekl na semináři Společnosti pro udržitelný rozvoj Doc. Ing. arch. Petr Durdík, předseda Asociace pro urbanismus a územní plánování.

Výsledky byly slavnostně vyhlášeny přímo naproti Crystalu a jen pár stovek metrů od těsně poraženého Dona Giovanniho. Krátký ceremoniál se uskutečnil jako součást zastavení nové a oblíbené vyjížďky cestovní kanceláře Corrupttour po nové pražské architektuře. Vyjížďku doprovázející zpívající květina Arnika proto vzdala hold „vítězné“ budově a zapěla svůj hit „Šest tisíc skel, šest tisíc skel“.

 

Tabulka výsledků anket Pražský klenot a Skleněné peklo:

pořadí Pražský klenot lokalita počet hlasů
1. Národní technická knihovna Dejvice 425
2. Tančící dům Nové město 336
3. Trojský most Troja 300
4 Pavilon Gröbovka Vinohrady/Vršovice 173
5 Kostel neposkvrněného početí panny Marie Strašnice 100
       
pořadí Skleněné peklo lokalita počet hlasů
1. Crystal Želivského 261
2. Hotel Don Giovanni Želivského 253
3. OC Quadrio Nové město 146
4 Billa na Letenském náměstí Letná 103
5 Charles Square Centrum Karlovo náměstí 110
  • Tiskový mluvčí: Jan Vávra, jan.vavra@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu