Cyklisté vyrazili na spanilou jízdu Tour de aleje a pomohli chránit stromy

16.7.2018 - PŘIBYSLAV | Tiskové zprávy
Peleton na Tour de aleje
Foto: Natálie Pivoňka Faltýnová, Arnika
Desítky milovníků sportu a přírody přilákal 14. července druhý ročník benefiční cyklojízdy a závodu Tour de aleje pořádaných spolkem Arnika. Malí a velcí účastníci zhlédli Lipovou alej u Žižkova pole, na jejíž záchraně se Arnika podílela, Ranskou alej ve Starém Ransku i další méně známé půvaby Vysočiny. V cíli u rybníku Řeka na všechny čekalo zábavné odpoledne.

Fotografie z letošního ročníku najdete ve fotogalerii

Benefiční závod odstartoval od přibyslavské sportovní haly s cílem v Havlíčkově Borové nebo u rybníku Řeka podle zvolené obtížnosti.

Vítězové v kategorii Machři:
1. místo - Tomáš Kyrš a Monika Limonová
2. místo - Miroslav Uzel a Barbora Závodná
3. místo - Adam Pochtiol, Milan Tuláček a Bohumil Novák

Vítězové v kategorii Junior:
1. místo - Prokop Kamarád
2. místo - Kryštof Dvořák

Druhá část programu se nesla v pohodovém tempu. Během rodinné vyjížďky se zastávkami se peleton mohl dozvědět zajímavosti i něco z historie nejkrásnějších stromořadí na Vysočině. V cílové rovince v kempu Moře strávili účastníci příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, šplháním do stromů, zkoumáním přírody pod mikroskopem, divadelním představením a exhibicí mistra světa v cyklotrialu Marka Pochtiola. Cyklisté startovným podpořili celostátní kampaň Arniky Zachraňme stromy.

„Věřím, že Tour de aleje poukáže na to, že aleje jsou krásnou a nedílnou součástí naší krajiny. Jsou pevně spjaty s životem místních lidí, kteří na jejich ochranu věnují nemalé finanční prostředky. Doufám, že cyklojízda přispěje i do debaty, kdy staré a vzrostlé stromy chránit a ošetřovat a kdy je naopak nahradit výsadbou novou, aby tu aleje byly i pro generace našich vnoučat," uzavírá Martin Kamarád, starosta Přibyslavi.

„Tour de aleje je skvělá akce s velkým přesahem, protože upozorňuje na význam alejí nejen kvůli estetice. Význam stromů dnes vzrůstá kvůli změnám klimatu. Jsou to stromy, které nám pomáhají překonat vedra, sucho, velké přívalové srážky a další výkyvy počasí. Jsem moc ráda, že jsem se mohla s rodinou zúčastnit této skvěle zorganizované akce. Arnice děkuji za pozvání a těším se už teď na další ročník," dodává letošní patronka Hana Veronika Konvalinková ze Strany Zelených Vysočina a z Občanského sdružení Javořice.

„Letos vyšlo krásné počasí, díky čemuž si všichni mohli atmosféru malebné přírody a alejí Vysočiny náležitě vychutnat. Děkujeme všem za účast, gratulujeme vítězům a už nyní se těšíme na další ročník,“ říká organizátorka akce Natálie Pivoňka Faltýnová.

 


Sponzoři a partneři akce

Hlavními sponzory byly lokální firmy Apoly s.r.o a Envirex. Výherci závodu a dalších kategorií obdrželi cyklodoplňky a vybavení od firmy J+P Sport, pásek z recyklovaných cykloduší Boio, pivní balíčky pivovarů Rychtář a Revolta nebo ručně vyrobený hrnek s cyklistickými motivy Original Móda. Všichni cyklisté se mohli posílit energetickými tyčinkami a nápoji od firmy EMCO a Catus, bylinkovými sirupy Kitl a únavu svalů zahnat gelem pro sportovce s léčivou arnikou od firmy Alpa. Plánování dalších výletů usnadní mapky od Týmu silniční bezpečnosti. Děti se mohly těšit na drobnosti na kolo a pudinky Amylon.

Program na trase a v cíli připravili neziskové organizace Arnika, arboristé ze SZKT, MAS Havlíčkův kraj, místní správa CHKO Žďárské vrchy, Zelený dům Chrudim, Hnutí Brontosaurus, Zvonečník a AutoMat.

Výstava Arniky Chraňme aleje! bude v areálu ke zhlédnutí až do konce července.

  • Tiskový mluvčí: Jiří Kaňa, jiri.kana@arnika.org, +420 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu