Další krok k Česku bez jedů: Evropský parlament odmítl olovo v recyklovaném PVC

13.2.2020 - PRAHA/BRUSEL | Novinky
Evropský parlament včera hlasoval o návrhu Evropské komise, který by umožnil výskyt jedovatého olova ve výrobcích z recyklovaného PVC po následujících 15 let. Parlament tento návrh odmítl a vyhověl tak požadavkům výboru pro životní prostředí Evropské komise i výzvě občanských iniciativ, do které jsme se zapojili i my. Olovo je toxický těžký kov, který je nebezpečný již v malých koncentracích a který může způsobit trvalé zdravotní následky. Rozhodnutí Evropského parlamentu tak chrání oběhové hospodářství před toxickými látkami a upřednostňuje ochranu lidského zdraví před nezodpovědnou recyklací. 

NAŠI VÝZVU EUROPOSLANCŮM SI PŘEČTĚTE NÍŽE

Dobrý den, vážení europoslanci,

dovoluji si Vás kontaktovat z kanceláře českého ekologického spolku Arnika, který má v České republice téměř dvacetiletou tradici. Téměř od našeho založení se věnujeme tématu vysoce problematického plastu PVC.

V pondělí přijde na pořad hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku návrh Evropské komise umožňující výjimku pro recyklaci olova z PVC do nových výrobků. Proti výjimce se již na konci ledna postavil výbor pro životní prostředí Evropské komise. Podle něj i nás se neslučuje s potřebou chránit zdraví a životní prostředí, která je zároveň i hlavním cílem evropského nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH). Olovo je totiž těžký kov, který je pro člověka nebezpečný, a to i v malých dávkách. Ovlivňuje krvetvorbu, nervovou soustavu, imunitní systém, trávení i rozmnožování.

Co více, recyklační výjimka ohrožuje principy oběhového hospodářství, ke kterému se Evropská unie hlásí. Návrh snižuje celkovou důvěryhodnost recyklace.

Proto Vás žádáme, hlasujte proti proti výjimce, která by na další desítku let povolila olovo v PVC.

https://arnika.org/olovo-ve-vyrobcich-z-recyklovaneho-pvc-arnika-vyzyva-ceske-europoslance-aby-hlasovali-pro-bezpecnejsi-recyklaci-bez-primesi-nebezpecneho-olova

Děkujeme Vám.

 

Logo-publicita

Banner-stika

Sledujte nás: