Debata v Lysé vyprovokovala ministra k návštěvě spalovny

21.5.2002 - LYSÁ NAD LABEM | Tiskové zprávy
Občané Lysé nad Labem jednoznačně odmítli další provoz spalovny nebezpečných odpadů na vrchu Šibák nad městem. Na veřejné diskusi v místním kině Biograf se jich sešla necelá stovka. Jejich námitky nakonec zvedly ze židle ministra životního prostředí ČR Miloše Kužvarta: „To snad není možné. To musím vidět. Jedeme hned,“ prohlásil Kužvart v závěru bouřlivé debaty a ještě v noci odjel na návštěvu spalovny. Reagoval tak na poznámky některých občanů, podle nichž firma Rean neprovozuje spalovnu v souladu se zákonem. „Víme, že v noci občas stoupá z komína hustý černý kouř. Auto mám někdy pokryté popílkem. Nebezpečné odpady jsou skladovány přímo na nekrytém dvoře. Ať mi nikdo nevypráví, že je to v pořádku,“ rozčilovala se jedna z účastnic debaty.

Ministr do spalovny odjel před desátou hodinou v doprovodu Dr. Zdeňky Bubeníkové z MŽP a Ing. Václava Berouška z České inspekce ŽP. Pracovníci spalovny přítomní v sále však byli rychlejší, takže na místě ministr našel jen zamčená vrata. Ředitelka odboru odpadů MŽP ČR Zdeňka Bubeníková však v doprovodu dalších dvou osob provedla kontrolu sama ještě před diskusí, kdy se bez problémů dostala volně do nehlídaného prostoru spalovny.

"To považujeme z hlediska přítomnosti nebezpečných odpadů v areálu spalovny za tristní. Vždyť by stačilo, kdyby přišel někdo se zlým úmyslem a vážná havárie je na světě. Anebo se sem mohly náhodou dostat malé děti a třeba rozbalit jeden z pytlů s infekčním odpadem na dvoře, který jsem tam viděl přes plot dnes kolem půl třetí" komentoval to vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení ARNIKA RNDr. Jindřich Petrlík.

Obyvatelé Lysé při debatě vyjadřovali především obavy o své zdraví a o zdraví svých dětí. Měli výhrady i k čistotě ovzduší na sídlišti nedaleko spalovny. Zástupce Českého svazu zahrádkářů v Lysé nad Labem, pan Veselý řekl: "Všech stodvacet členů naší zahrádkářské obce je proti spalovně. Myslíme si, že znehodnocuje naši úrodu." Další argumentovali poklesem cen nemovitostí a ptali se, zda jim město bude kompenzovat, když se budou muset stěhovat kvůli spalovně do čistější oblasti. Výhrady občanů se týkaly i nedostatečně tvrdého postupu ze strany orgánů státní správy. Ministr Kužvart řekl, že v zájmu objektivity je nezbytné, aby do konce května proběhla ještě jedna měření emisí škodlivin a další kontrola celkového fungování spalovny z hlediska jejího vlivu na životní prostředí.

Radní města Lysá nad Labem na více jak půlhodinu přerušili své jednání, aby se mohli zúčastnit diskuse. Lidé chtěli, aby radní a zastupitelé jasně vyjádřili svůj postoj ke spalovně. „Chci vědět, koho mám volit,“ zdůvodnil svoji otázku jeden z tazatelů. Postoj města vůči spalovně shrnul starosta Lysé Václav Houštecký: "Město se zatím kloní k tomu spalovnu nepodporovat. Promítá se to i do záporného stanoviska k výstavbě parovodu ze spalovny, o kterou nyní Rean požádal." Občané města však radním a zastupitelům města vyčetli, že na firmu nepodali žalobu kvůli dlužné částce převyšující nyní 17 milionů Kč a neposlali ji do konkursu. Ti se bránili argumentem, že by se tím problém spalovny nevyřešil, že by ji naopak v takovém případě levně koupil jiný provozovatel.

Podle RNDr. Jindřicha Petrlíka z ARNIKY nemá spalovna v Lysé žádné opodstatnění. „Plánovanou roční kapacitu spalovaných odpadů 3.500 tun naplní jen z pětiny. Navíc jde ze značné části o odpady dovážené odjinud. Kromě toho jejím dalším provozem hrozí nejen ohrožení kvality ovzduší, ale také kvality podzemních vod. Při neopatrném způsobu nakládání s odpady je velice pravděpodobné i riziko vážné havárie,“ uvedl Petrlík, který vycházel ze závěrů odborného posudku, jenž si nechala ARNIKA zpracovat Zásadní rozhodnutí o dalším osudu spalovny mají v blízké době učinit Stavební úřad v Lysé nad Labem, Česká inspekce životního prostředí, Okresní úřad v Nymburce, Okresní hygienická stanice v Nymburce a Krajský úřad Středočeského kraje.

  • Tiskový mluvčí: Vratislav Vozník, vratislav.voznik@arnika.org, tel. 222 781 471, 606 727 942

Banner-stika

Sledujte nás:
kniha Jak žít dobře
Objednejte si rozšířené vydání praktického průvodce při každodenním rozhodování za příznivou cenu.…
183 Kč Vstoupit do e-shopu