V souvislosti s únikem kyanidů do Bečvy, v jehož důsledku se stala řeka v úseku více jak třiceti kilometrů v podstatě mrtvým tokem, se hledá původce tohoto úniku. V této souvislosti došlo také k výměně informací na téma DEZA a kyanidy.
Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu, do jehož skupiny DEZA patří, jakoukoliv spojitost chemičky s kyanidy popřel. Podle zprávy na Seznamu.cz uvedl: "S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru.“ Tomu ovšem neodpovídají data dostupná v Integrovaném registru znečišťování, podle kterých DEZA téměř každý rok ohlašuje desítky až stovky kilogramů kyanidů vypuštěných do vody (viz graf níže). Naposledy ohlásila za rok 2018 v emisích do vody 60,5 kg kyanidů. Více informací lze nalézt na stránkách znecistovatele.cz provozovaných Arnikou.
Svoje původní prohlášení opravil za Agrofert i Hanzelka: "V Deze kyanid nevyrábíme. DEZA se zabývá zpracováním dehtu. Zde vstupní surovina obsahuje 3 až 5 % vody a v této vodě je stopově obsažený kyanid. Následně je voda čištěna, ale i vyčištěná odpadní voda obsahuje stopové množství kyanidu."
Více o otravě Bečvy kyanidy uvádíme v profilu této kauzy.
Podepište výzvu "Řeky bez jedů"
Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
Žádáme proto:
Řádné vyšetření havárie, ke které došlo 20. září 2020 na Bečvě pod Valašským Meziříčím, a exemplární potrestání jejích viníků.
Vody ohrožují nejen kyanidy, ale život v nich otravuje i celá řada dalších chemických látek, které se ani neměří a jejichž skladování v sousedství vodních toků není dostatečně omezené. Ke zvýšení prevence znečištění vod proto žádáme zlepšení monitorování toxických látek, konkrétně:
- Pro kyanidy snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami.
- Snížení ohlašovacích prahů do IRZ pro další nebezpečné látky v únicích do vody a v odpadech.
- Zpřísnění limitů pro vypouštění látek nebezpečných pro vodní organismy, včetně mědi a zinku.
- Sledovat větší škálu látek ohrožujících kvalitu vody povrchové i zdrojů pitné vody, ke kterým patří široká škála perfluoralkylovaných látek (PFAS). Žádáme jejich zařazení na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ).
- Zveřejnění snadno dostupného seznamu starých ekologických zátěží, z nichž trvale unikají toxické látky kontaminující vodní organismy a ryby.
- Zpracování plánu na omezení zátěže vodních toků a ryb rtutí.
V Praze a Ostravě 26. září 2020
Adresáti: Vláda ČR, Ministr životního prostředí ČR, Parlament ČR, zastupitelstva krajů i obcí, krajské a obecní úřady