Stručná charakteristika
Diazinon je organofosfátový insekticid s neurotoxickým účinkem. Jde o nesystémový jed používání k hubení především švábům, rybenek, mravenců a jiných škůdců. V domácnostech byl masivně používán v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 2004 je zakázáno jeho používání pro domácí účely, v zemědělství se přes mírná omezení stále používá. Diazinon je v prostředí velice mobilní, dobře se rozpouští ve vodě. Na vzduchu, v půdě, vodě i živých organizmech relativně rychle degraduje. Diazinon je vysoce toxický pro ptáky, hmyz a vodní organizmy. Relativně vysokou toxicitu má i pro savce. Člověk může být Diazinonu nejčastěji vystaven pozřením kontaminované potravy nebo vody, popřípadě vdechnutím. Při manipulaci s tímto insekticidem představuje riziko i kožní kontakt. Vysoké dávky Diazinon negativně ovlivňují nervovou soustavu (křeče, kóma, smrt), při nižších dávkách jsou to pak nadměrná tvorba slin, zmatenost, křeče, bolest hlavy. Diazinon není klasifikován jako karcinogen. V EU je Diazinon zakázán.
Podrobná charakteristika
Diazinon je organofosfátový insekticid s neurotoxickým účinkem. Jde o nesystémový jed používání k hubení především švábům, rybenek, mravenců a jiných škůdců. V domácnostech byl masivně používán v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 2004 je zakázáno jeho používání pro domácí účely, v zemědělství se přes mírná omezení stále používá. V Kalifornii bylo do roku 2000 aplikováno více než 450 000 kg diazinonu pro hubení zemědělských škůdců. Diazinon byl nejčastěji aplikován jako strukturální ochrana rostlin, dále na mandle, hlávkový salát, listový salát a švestky.
Toxický účinek Diazinonu ja založen na inhibici enzymu acetylcholinesterázy, který štěpí neurotransmiter acetylcholin. Při intoxikaci Diazinonem dochází v synaptické štěrbině k nefyziologickému nahromadění acetylcholin a následnému „přetížení“ nervového systému.
Účinky na zdraví lidí a zvířat
Lidé jsou vystaveni účinkům diazinonu v důsledku konzumace kontaminovaných potravin, dotyku s kontaminovanou půdou nebo vodou, vdechováním ovzduší v blízkosti aplikace, a při používání pesticidu profesionálně nebo v domácnosti. Děti mohou být vystaveny jeho účinkům stykem s ošetřeným trávníkem nebo s domácími zvířaty, která se na něm v době aplikace pesticidu a po ní vyskytovala.
Příznaky otravy pesticidem jsou nadměrná tvorba slin a slz, nekontrolovatelné močení, slabost, nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, zúžení zornic, zmatenost a závratě. Při vyšších dávkách může dojít k třesu, křečím nebo poruchám dýchání, vedoucím až ke kómatu a smrti. Při dýchání, požití nebo dotyku kůže může diazinon způsobit poruchy nervové soustavy. Pravděpodobně není karcinogenní.
Výskyt v životním prostředí
Je uváděn jako látka, která může kontaminovat podzemní vody.
Synonyma
AG-500 , Alfa-Tox, Antigal , Basudin , D-264 , D.z.n. , Dacutox , Dassitox , Dazzel , Diagran , Dianon , Diaterr-Fos , Diazajet , Diazide , Diazinon , Diazinon (ANSI) , Diazin‹o , Diazitol , Diazol , Dimpylate, Dimpylatum , Dipofene , Dizinon , Drawizon , Dymet, Dyzol , Exodin , Fezudin , Flytrol , G 24480 , G 301 , Galesan , Gardentox , Kayazinon , Kayazol , NCI-C08673 , Neocidol,Nipsan,Nucidol, SAN 326 I , SAN I 201 , Sandoz 201 , Sandoz 52135, Sarolex , Spectracide , TD-2328Limity pro ovzduší
Limit pro ovzduší není stanoven.
Limity pro vodu
Pro pitnou vodu je nejvyšší mezní hodnota pro pesticidní látky 0,1 µg/l (Vyhláška 252/2004 Sb.).
Pesticidními látkami se rozumí organické insekticidy, herbicidy, fungicidy, nematocidy, akaricidy, algicidy, rodenticidy, slimicidy, příbuzné produkty, mimo jiné regulátory růstu, a jejich relevantní metabolity.
Limitní hodnota se vztahuje na součet jednotlivých stanovených a kvantitativně zjištěných pesticidních látek a jejich relevantních metabolitů. Není-li látka zjištěna kvantitativně, k součtu se přičítá nula. Uvádí-li laboratoř v protokolu výsledek ukazatele „pesticidní látky celkem“, musí zároveň uvést i výsledky všech stanovených jednotlivých pesticidních látek a jejich relevantních metabolitů.
Limity pro podzemní vodu podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP 3/1996) pro pesticidy (mimo chlorované a triazine herbicidy) v ug/l: A = 0,1, B = 0,2, C = 0,5.
Vysvětlivky k limitům Metodického pokynu MŽP z roku 1996: Překročení limitů kategorie A v zeminách (a podzemních vodách) se podle Metodického pokynu MŽP ze dne 3. 7. 1996 posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek. Překročení limitů B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření. Překročení limitů C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.
Limity pro půdu
Limity pro zeminy podle Metodického pokynu MŽP ČR (Věstník MŽP 3/1996) pro pesticidy (mimo chlorované) v mg/kg sušiny: A = 0,05, B = 3, C (obyt.) = 4 a C (prům.) = 12.