Proč historické urbanistické koncepce počítaly se zelení? Uvědomují si dnešní radnice a developeři funkci zeleně pro kvalitu bydlení a hodnotu nemovitostí? Urbanista Karel Maier představuje funkci zeleně v lidských sídlech od středověku až do moderní doby. Virtuálně se přeneseme do Versailles, Karlsruhe, Washingtonu nebo Paříže. Od britského konceptu zahradních měst k velkorysému urbanismu Le Corbusiera a realitě satelitních měst ve Spojených státech. A jak je na tom Praha? Příprava nového územního plánu hlavního města ovlivní jeho podobu a rozvoj na příštích nejméně deset let. Právě nyní se rozhoduje o tom, zda Praha vsadí na kancelářské čtvrti, dálnice a mrakodrapy, nebo spíše promyšlenou architekturu, veřejnou dopravu, nové parky a kvalitní bydlení.
Prof. Ing. arch. Karel Maier, CSc. vede Ústav prostorového plánování, je proděkanem pro vědu a výzkum Fakulty architektury Českého vysokého učení technického a profesorem katedry staveb a územního plánování Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze. Je mimo jiné autorem publikací Územní plánování a udržitelný rozvoj, Hospodaření a rozvoj českých měst 1850 - 1938 a Ekonomika územního rozvoje.
Akce se bude konat v kavárně, knihkupectví, galerii a vinotéce Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1, Staré Město od 18:00.
Jak se do Krásných ztrát dostanete?
1. Tramvají 17 nebo 18 do zastávky Karlovy lázně
2. Metrem A stanice Staroměstská nebo Můstek
Náprstkova ulice spojuje Smetanovo nábřeží s Betlémským náměstím.